Yoğurt Suyu Oldukça Faydalı!

Bazı ev hanımları yoğurdun sarı suyunu döküp yoğurdu tüketmeyi tercih edebiliyor. Ancak uzmanlar yoğurdun en şifalı yerinin yoğurdun suyu olduğunu bilinmelidir.

Yoğurt suyu, yoğurdun içinde yer alan bütün vitamin, mineral ve proteinleri ve aminoasitleri içeriğinde barındırmaktadır. Yoğurt içerisinde yer alan B vitaminin tamamı yoğurt suyunda gizlidir. Yoğurdu suyunu döküp süzme olarak kullandığınızda B vitamini kalmaz bu da yoğurdun faydasını ciddi oranda azaltır.

Yoğurt suyu; kemik, diş ve saç büyümesi için faydalıdır. Çocuklar için çok iyi bir bir besin kaynağıdır. Yaşlılarda kemik erimesini engelleme özelliği mevcuttur. Yaşı ilerleyenler ve eklemlerde sıkıntı yaşayan kişiler kesinlikle yoğurt suyunu tüketmelidir. Araştırmalara göre yoğurt suyunun içinde yer edinen bakteriler antikanserojen özelliğiyle birlikte kötü huylu tümör rahatsızlıklarını henüz başlamadan engelleyebilmektedir. Yoğurdun cilt kanserini önlemek için faydası olduğu da bilinmektedir.

Yoğurdun sarı suyunun faydaları arasında böbrek taşını düşürmeye yardımcı ve böbrekleri temizleyici faydası da yer almaktadır. Diyet yapıyorsanız, kaybetmiş olduğunuz mineral ve vitaminleri yoğurt suyundan alarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yoğurt suyu tiroit bezlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu gibi guatr rahatsızlığının da engellenmesine destek olur. Vücutta biriken toksinleri atmak için de yoğurt suyu oldukça faydalıdır. Cilt lekelerini temizlemek için yoğurt suyu çok faydalıdır. Cilde yapılacak olan düzenli yoğurt suyu maskesi ile cilt lekelerinin azaltılması sağlanabilir.

Hazır yoğurtlar da ev yoğurdu yoğurt suyu olarak aynı değere sahip olup herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Hazır yoğurt sularının da faydalı olduğu bilinmelidir.

Bir önceki yazımız olan Karpuz Çekirdeği Yenir Mi? başlıklı makalemizde Karpuz Çekirdeği Yenir Mi?, Karpuz Çekirdeği zararlı mı ve Karpuz Çekirdeğinin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Uraz Kaygılaroğlu’nun Eski Hali

Asıl ününü TRT1'deki "Baba Candır" dizisiyle kazanan Uraz Kaygılaroğlu'nun eski halini hatırlıyor musunuz? TV karşısına ilk olarak Pis Yedili dizisinde...

Kapat