Buzdolabı Tasarrufu İçin İpuçları

Buzdolabı ev içinde en çok kullanılan ve sürekli elektrik harcayan cihazdır. Buzdolabı taşınırken ve monte edilirken makinenin soğutucu sıvı sirkülasyon sistemindeki borularının zarar görmemesine dikkat edilmeli. Buzdolabının olacağı yer kuru ve havalandırılabilen bi yer olması gerekmektedir. Güneş, ocak, soba  gibi ısı kaynaklarının yakınında olmayıp ısıya doğrudan maruz kalmamalıdır. Düzenli ve zamanında yapılan bakım buzdolabının ömrünü uzatmaktadır.

Raflar ve kapaklar bulaşık makinesine atılmamalıdır. Buz çözme işlemi için buz dolabınızın sadece fişini çıkarın yada başlı olduğu sigortayı kesin. Buz dolabının en soğuk yerinde sucuk, et gibi sıcağa hassas besinleri saklayınız. Salata gibi soğuğa hassas besinleri buzdolabının soğuk bölümünde saklayınız.

Buzdolabının en sıcak bölümünde sert peynir ve tereyağı saklayınız. Böylece peynir daha lezzetli ve tereyağı da ekmeğe sürülebilir hale gelir. Enerji tüketiminin en az olması için buzdolabı ile duvar arasında en az 5 cm boşluk olmalıdır.

Enerji tasarrufu için buzdolabının kapağını kısa süreli açıp sızdırmazlığın en az seviyede olduğuna emin olun. Buzdolabının çalışırken etrafı çok ısınır etrafı açık olmalı ki bu sıcak hava rahatça dışarı çıkabilsin. buzdolabına koyacağınız yemeğin oda sıcaklığında olması enerji tasarrufu için çok iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Elektrikli Süpürge Neden İyi Çekmez? başlıklı makalemizde Elektrik Süpürgesi Neden Çekmez, Elektrik Süpürgesi Neden İyi Çekmez ve Elektrikli Süpürge Neden Az Çeker hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Kağıt Bardaklar Sağlıklı Mı?

Kağıt bardak denince kulağa doğal, sağlıklı ve hijyenik geliyor. Plastik veya köpük bardaklara göre daha sağlıklıymış gibi düşünebiliyoruz. Acaba gerçekten...

Kapat