Kağıt Bardaklar Sağlıklı Mı?

Kağıt bardak denince kulağa doğal, sağlıklı ve hijyenik geliyor. Plastik veya köpük bardaklara göre daha sağlıklıymış gibi düşünebiliyoruz. Acaba gerçekten de öyle mi?
Kağıt bardaklar yeterince hiyyenik mi?
Kağıt bardakların çoklu adetlerde satılması ve tercih edilmesinin sebebi biraz da ekonomik olmasıdır. Tek kullanım sonrasında atılması da tercih sebebidir.

Kağıt bardak kullanmanın zararları nelerdir?
Kağıt bardaklar sanıldığı kadar masum değil. Bardağın özünde kağıt olsa da içecekleri koyunca ıslanıp parçalanmadığını görmüşsünüzdür. Bunun nedeni üst tabakasında bir kaplamanın olmasıdır. Kalitesine göre üzerilerinde polietilenden veya mum gibi maddeler bulunur. Bunların da kanser gibi hastalıklara davetiye çıkardığı bilinmektedir.
Kağıt bardakların yüzeylerinde bulunan kimyasal kaplamalar çay, kahve ve benzeri sıcak içecekler için kullanıldıklarında içeceğin içine nüfuz ederek vücudumuza girerler. Bu durum kansere davetiye çıkarmaktadır.

Not: Kağıt bardakların doğada kaybolması ortalama 25 yıl sürmekte ve üretimi için çok büyük miktarlarda ağaç kesilmektedir.

Plastik bardak mı kağıt bardak mı tercih etmeliyiz?
Eğer seçme şansınız varsa kağıt bardakları tercih etmelisiniz. Her iki bardak da sıcak sıvılarla temas ettiğinde birtakım zararlı kimyasallar ortaya çıkarsa da plastik bardakların kanser riski çok daha fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir