Poğaça Neden Mide Yakar?

Sabahları evde kahvaltı yapmayanların en çok tükettiği yiyeceklerden olan poğaça, börek, simit, börek gibi unlu mamüllerdir. Her ne kadar hızlı bir şekilde doymak mümkün olsa da tükettikten sonra mide yanması birçok kişide kaçınılmaz olabiliyor. Tabi ki evde yapılan ve kaliteli malzeme kullanılarak yapılan mamur işi yiyeceklerde sorun yaşamayacağınızı görebilirsiniz. Poğaça neden mide yakar ?

Özellikle poğaçanın mideyi yakmasının nedeni kullanılan yağdır. Bitkisel yağ ile yapıldığı için ve kalitesiz yağlar kullanılması nedeniyle mide yanması birçok kişide görülebilmektedir. Tabi ki bazı kişilerin midesi hassas olmadığı için yanma durumu görülmeyebilir. Aynı durum hazır börek tüketimi sonrası da yaşanmaktadır.

Kalitesiz yağın bol miktardan bulunmasından dolayı safra kesesinden fazla miktarda sıvı ve midede de mide sıvısı salgılanmaktadır. Bu sayede de yanma hissi oluşmakta ve mide bulantısına da sebep olabilmektedir. Kötü pastane veya fırınlar bitkisel ucuz teneke yağları kullanmaktadır. Eğer ki poğaçayı iyi bir pastaneden satın alırsanız bu gibi yanma sorunu yaşamazsınız. Midesi çok hassas olan ve reflü gibi bir rahatsızlığı olan kişilerde tüm poğaça türü yiyecekler aynı durumu yaşatacaktır.

Hazır ürünlerin kalitesiz yağlardan ve mayalardan yapılması ve aşırı yağ içermesi kötü beslenmenize neden olacaktır. Bu kötü beslenme sonucu da sağlık problemlerinin yanı sıra kilo sorunu da yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Sabahları hazır hamur işi besinler tüketiyorsanız kilo sorunuyla baş etmeniz mümkün olmayacaktır. Uzmanların verdiği bilgiye göre: vücudumuzun bir poğaçayı tamamen yakması için tempolu 7 bin adım atmamız gerekiyor. Bir adet poğaçanın 450 kalori olduğunu bilmelisiniz. Çok zor durumda kalırsanız ve kahvaltı yapacak zamanınız yoksa iyi bir pastaneden tüketim yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir