Pamuk Saten Nedir?

Nevresim takımları alırken ya da modellere bakarken ranforce, pamuk saten gibi terimlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Pamuk saten nedir sizlerle paylaşıyoruz.

Örgü yapısında olması nedeniyle sık olan bir dokuma türüdür. Saten kumaşlarda 1 cm2 içerisinde 80 ile 120 tel arasında iplik bulunur. Örgü yapısında ise, 5 çözgü/ 1 atkı ya da 7 çözgü/1 atkı şeklindedir. Bu kadar küçük bir yapıda bu kadar fazla sayıda ipliğin olması için de doğal olarak kullanılan ipliğin çok ince bir ipten olması gerekmektedir (40/1). Bunun sağladığı avantaj ise, pamuk saten nevresim takımlarının yumuşak olmasıdır. Hem ince ipliğin fiyatının kalın iplere göre yüksek olması hem de dokuma sıklığının daha fazla olmasından hem de dokuma makinesinin randımanın da düşmesinden dolayı ortaya çıkan kumaş maliyeti de yüksek olmaktadır. Pamuk saten nevresimlerin diğerlerine göre daha yumuşak ve kaliteli haliyle daha da yüksek fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Pamuk saten ne demek ?

Eskiden olduğu bilinen ve kaygan olup nevresimlerde oldukça kullanışsız olan parlak kumaşa İPEK SATEN adı verilmektedir. Kaygan seten olmayan aynı dokuma sıklığında %100 Pamuklu olanına da pamuk saten adı verilmekte olup bu kumaş en kullanışlı olandır. Panuk saten ütü istemeyen, terletmeyen bir kumaş olarak bilinir. Pamuk saten en sağlıklı, en kullanışlı kumaş türü olarak bilinir ve en yumuşak olan bir kumaş türüdür. Nevresim takımı tercih ederken pamuk saten tercih etmeniz yumuşacık, kaliteli ve uzun ömürlü bir kullanım olmasını sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir