Salam Çiğ Yenir Mi?

Salam ve sosis gibi hazır gıdaların çok sağlıklı olmadığını artık biliyoruz. Hatta migreni en çok tetikleyen gıdalar arasında da bulunuyor ve migreni olanların tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Peki salam ne kadar sağlıklı ve salam çiğ yenir mi ve salam pişirilir mi ? Aslında salam pişirilmiş etten üretilmekte olduğu için çiğ değildir. Yani pişirilmeden yenilebilir ve çiğ yenmiş sayılmaz. Sucuk, sosis ve pastırma gibi hazır et ürünleri mutlaka pişirilmesi gerekmektedir.

Ancak salam bazı kişiler tarafından pişirilerek de yenmektedir. Ancak pişirildiğinde tadı çok da güzel bir hal almamaktadır. Aşırı yağlı olan bu işlenmiş gıdalar birçok katkı malzemesi de içermektedir. Salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş hazır et ürünleri içerdiği sodyum nitrit ile bağırsak kanserine neden olabilen bir gıda olarak bilinmektedir. Ayrıca içerdiği MSG (monosodyum glutamat) isimli katkı maddesi sebebiyle de obezite, migren ve alzheimer gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Raf ömrünü uzatmak için aşırı tuz içermekte ve sürekli tüketimi tansiyon ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Renk verme amaçlı olarak da karmin maddesi kullanılmaktadır. Nitrit ve karmin gibi maddeler bulunmayan ürünler bulabilirseniz tüketebilirsiniz. Ayrıca bu gıdaların obezite ve astıma da neden olduğu bilinmektedir.

Salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş et ürünlerini sürekli tüketmeye alışmamaya dikkat ediniz. Sürekli tüketmek yerine ayda birkaç kere tadımlık olarak tüketmek tavsiye edilmektedir. Tabi ki hiç tüketmemenin en sağlıklı seçim olduğu unutulmamalıdır. Bu gibi gıdalar yerine tamamen doğal ve evde hazırlanan gıdaları tercih etmeniz sizin ve çocuklarınız için oldukça önemli olacaktır.

Bir yorum

  1. Cerrahpaşa sucukları çiğ olarak tüketilebilir. salam sıkıntılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir