Hash Brown Nedir?

Rendelenmiş patates ile yapılan ve yağda pişirilen ve kahvaltılarda yenilen yiyecektir. İngiliz kahvaltılarında olmazsa olmazlardan biridir. Mcdonalds’larda da bu yiyecek bulunmaktadır.

Hash Brown nedir ? Mücver benzeri bir yiyecektir diyebiliriz. Patates köftesi olarak da adlandırılmaktadır. Mcdonalds’ın yaptığı aşırı yağlı gibi ancak bu lezzeti sevenler çok fazla sayıda. Ağır bir yiyecek olup kahvaltıda herkesin yiyebileceği bir şey değil. Brunch ya da akşam yemeğinde daha rahat yenebilecektir. Waffle House dükkanlarının çok daha iyi yaptığı söylenmektedir ve denenmelidir.

Rendelenen patates daha sonra iyice yıkanmaktadır.

Hash Brown tarif aşağıdaki gibidir:

Gerekli malzemeler:
3-4 adet orta boyda patates
1 adet küçük soğan
1 yemek kaşığı un
1 tane yumurta
3-4 yemek kaşığı riviera zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
karabiber ve kırmızıbiber

Patatesler soyulduktan sonra yıkanır. Rendenin iri yapan tarafından rendelenip karıştırma kabına eklenir. Soğanlar soyulup ince ince rendelenir. Daha sonra suyu sıkılır. Sonrasında soğan, tuz, un, yumurta, 1 yemek kaşığı sıvıyağ ve kırmızı/ karabiber patateslere eklenir ve iyice karıştırılır. Sonrasında tava ısıtılır ve  kalan içine koyulup kızdırılır.

Patates tavanın ortasına koyulup kaşığın tersi ile bastırılıp ortalama yarım cm kalınlığa ulaşana kadar yayıp bastırılır. Ocak biraz kısılır, kısık ateşte patatesin alt kısmı kızarana kadar pişirilmeye devam edilir. Daha sonrasında çevrilip diğer taraf pişirilir. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir