Selenyumlu Yumurta Nedir?

Birçok yumurta paketinin üzerinde üstüne basa basa “Selenyumlu Yumurta” ibaresini görmüşsünüzdür. Bir kimyasal ismi gibi göründüğü için ilk başta ürkütücü görünse de büyük markaların da yazdıklarını görünce “İyi bir şey olsa gerek.” demişsinizdir.

Selenyum bir mineraldir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kanser riskini azaltan, vücuttaki hücreleri koruyan, yaşlanmayı geciktiren, kalbi koruyan, sperm üretimini canlandıran ve karaciğeri korumak da arasında olmak üzere yüzlerce faydası vardır.

Eğer vücutta selenyum eksik olursa kaslarda zayıflık, çocuk gelişiminde aksamalar, zeka geriliği, gözlerde görme kayıpları, kısırlık gibi olumsuz durumlar oluşabilir. Sperm üretimini artırmak için ve spremlerin sağlığı için erkeklerin selenyuma ihtiyacı kadınlara göre daha fazladır.

Her insanın günlük belli bir miktarda selenyuma ihtiyacı vardır. Özellikle gebelikte de bol bol yumurta yenmelidir. Selenyum sadece yumurtada değil arpa, buğday, deniz ürünleri, et, karaciğer, pekmez, süt ve süt ürünleri,tereyağı, mantar, soğan, lahana, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ve tavuk etinde de bulunur.

Selenyumlu yumurtanın yapılması için tavuklara selenyum mayalı yem veriliyor. Ekmeklerin içinde de doğal selenyum olduğu için tavuklara ekmek yedirmek de etkili olabilir. Sonuçta selenyumlu yumurta yemek yararlıdır. Yapay bir ürün değildir. Bol bol yenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir