Eczaneden İlaç Alırken Reçeteye Dikkat!

Doktora gittiniz, size hastalığınız için bir reçete yazdı ve siz de eczaneye gidip yazdığı ilaçları almak istediniz. Buraya kadar her şey normal gözüküyor. Ancak eczacının size doktorun istediği ilaçları değil de muadil ilaçları verebileceğini biliyor muydunuz? Siz aldığınız ilacın, doktorun verdiğini düşünürken muadil ve daha az etki edecek bir ilaç olabiliyor verilen ilaç.

Maalesef eczacılar bu yola başvurup belki de daha fazla kazandığı için size doktorun verdiği ilaçlar yerine muadil ilaç verebiliyor. Doktorlar bu da bu durumdan rahatsız, bunun sebebi de muadil ilacın kendi verdikleri orijinal ilacın etkisini göstermemesi. Doktorlar, kendi verdiği orijinal ilacın verilmemesi sebebiyle iyileşmenin istenilen düzeyde olmaması ve yeniden hastaların kendilerine aynı şikayetle gelmesinden muzdarip.

Muadil ilacın da iyi olduğu durumlar tabi ki olabilmektedir. Ancak size hiçbir şekilde sorulmadan ve sizin de bu durumu anlamayacağınız düşünülerek çeşitli sebeplerde benzer bir ilaç verilebilmektedir. Eczacılar daha iyi olduğunu yazdığı için muadil ilaç verdiğini söylese de vatandaş doktorun verdiği ilacı isteyecektir ve yoksa da belki muadilini de almak istemeyecektir.

Burada eczacının herhangi bir ekstra kazancı yoksa bile muadil bir ilaç vermeden önce hastaya sorması gerekmektedir. Bu konuda daha iyi olan ilacı almak ve iyileşme sürecinin uzamamasını istiyorsanız mutlaka reçeteye dikkat etmelisiniz. Kanunlara göre muadil bir ilaç vermek suç olmasa da sorulmadan verilmesi veya diğer ilaç olduğu halde yok diyerek muadil ilaç verilmesi etik değildir. İlacınızı güvendiğiniz bir eczaneden almanızı ve reçetede yazanı kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir