Doğal Parfüm ve Deodorant Yapımı

Seda Sakacı doğal ürünlerin uzmanı olarak çeşitli rahatsızlıklar için ve kozmetik alanında kullanmak üzere doğal tarifler verdi. Tamamı aktarda satılan ürünlerle Show Tv’de yayınlanan Çağla Şikel ve Alişan’ın sunduğu Her Şey Dahil programında bazı reçeteler uyguladı.

Doğal parfüm için malzemeler :50 gr katı hindistan cevizi, 7 damla bitkisel gliserin, 3 damla ıtır yağı, 2 damla gül yağı, 3 damla vanilya yağını karıştırın. Bu karışımı boynunuza,  kulak arkası ve bileklerinize sürebilirsiniz. Alkol kanserojen bir maddedir. Hazır parfümler genelde alkol içerdiği için uzun süreli kullanımda kanser hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Deodorantımızı da yine evde kendimiz yapabiliriz. Hazır deodorantlar paraben veya aliminyum içerebilir. Doğal deodorant için : 10 yemek kaşığı melisa çayı, 1 yemek kaşığı maden suyu, 1 yemek kaşığı gül suyu, 4 damla adaçayı yağı, 3 damla limon yağını karıştırın. Karışımı bir spreyli şişeye koyun ve istediğinizde koltuk altlarınıza sıkın. Bu karışım uzun süre kullanılabilir. Eğer daha çok yapmak istiyorsanız oranlı bir şekilde artırabilirsiniz. Etkisi 2 saat sürecektir.

Not: eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa bu formülleri kullanmayın. Şeker hastalarına ıtır kokusu zararlıdır. Kekik ve rezene kokusu da epilepsi hastalarına zararlıdır.

Selülit önleyici yağ tarifi :25 ml ozon yağı, 25 ml üzün çekirdeği yağı, 4 damla biberiye yağı, 3 damla kekik yağı, 3 damla rezene yağını karıştırın. Selülitli olan bölgeye sürün. Streç filmi o bölgeye sarın ve bir süre bekleyin hatta uyuyabilirsiniz. Biberiye yağının yakıcı özelliği olmasından dolayı önemlidir. Yukarı doğru masaj yaparsanız daha iyi olur. Bu uygulamayı gün aşırı yapmalısınız. Var olan selülitleri de azaltmaya yardımcı olur. Yanında su içmek de önemlidir. İdrarın şeffaf renge yakın olması gerekir. Ne kadar şeffaf ise o kadar sağlıklı olduğunuzun göstergesidir.

Hodan yağı cilt sarkmalarında, göğüs sarkmalarında kullanılabilir. Cildi germe özelliği olduğundan dolayı cildi yenileme özelliği vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir