Çocuklara Not Baskısı Yapmayın

Okullar tatilken çocuklar çok mutluydu. Okulların açılmasından belli bir süre geçtikten sonra yavaş yavaş sınav dönemine girildi. Bazı ebeveynler çocuklarının üzerinde aşırı baskı oluşturuyor. Bunu yapan kişi daha çok anne oluyor. Sınıfındaki tüm arkadaşlarını ve velilerini tanıyan anne, çocuğunu rahatça diğer arkadaşlarıyla kıyaslayabiliyor. “O yapıyor, sen yapamıyorsun.” , “Ali senden daha mı zeki?” , “Sen gerizekalı mısın?” gibi cümleler kuran anne hem çocuğu arkadaşına karşı düşman ediyor hem de kendisinde aşağılık duygusu oluşturuyor. Kimsenin çocuğuna zarar vermesini istemeyen anne dışarı karşı aslan kesilirken en büyük kötülüğü zaten kendisi yapıyor. İleride çocuğun karakterinde geri döndürülemez hasarların oluşmasına neden oluyor.

Geçenlerde otobüste bir anne ve küçük çocuğuna rastladım. Çocuğun üzerinde öğrenci forması vardı, belli ki okuldan yeni çıkmışlardı. Tahminimce ilkokul 2 ya da 3. sınıf öğrencisiydi. Anne otobüse binerken zaten bir hışımla bindi. Çocuk çok mahcup görünüyor, kafasını yerden kaldıramıyordu. Anne söylenmeye başladı. “Nasıl aldın 4’ü? Hiç utanmadın mı? 80’den 4 almışsın. Utanmıyorsun değil mi? Sınıfında senden başka dershaneye giden var mı? Ahmet senden nasıl yüksek alır?” gibi cümleleri ardı ardına sıralıyordu. Çocuk hiç cevap veremedi. Ertesi gün 29 Ekim olduğu için tatildi. Okullar yoktu. Anne: “Yarın tüm gün ders çalışacaksın. Boş oturmak, oyun oynamak yok.” Anneye neler neler söylemek istedim ama sesimi çıkarmadım.

Anne belli ki tatil günlerini de çocuğa zehir ediyordu. Daha ilkokulda bu baskıya maruz kalan çocuğu okul yaşamı boyunca ne gibi baskılar, küçümsemeler bekliyor düşünmek istemiyorum. Çocuğa çok üzülsem de kaderini değiştirmem mümkün değil. Burada yazdığım yazı ile anneleri kendilerine gelmelerine davet ediyorum. Lütfen çocuklarınıza not baskısı yapmayın. Belki çocuğunuz baskılarınızla çok iyi üniversiteleri kazanabilir ancak bozuk karaktere sahip ezilmiş çocuklar yetiştirmiş olursunuz. Kalabalık ortamlara girmekten kaçınan, asosyal, aşağılık psikolojisinden kurtulamayan çocuğunuz hayırlı olsun. “Bu çocuk neden böyle oldu?” , “Çocuğum çok içine kapanık.” diye asla şikayet etmeye hakkınız yok. Çünkü sebebi sizsiniz..

Bir yorum

  1. Ben daha geçenlerde o çocuk 100 almış sen neden 85 aldın diyerek çocuğunu döveni gördüm. Bu kadar da olmaz. Çocukların psikolojini bozuyorlar resmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir