Topuk Çatlaklarından Kurtulma

Topuk çatlakları sinir bozucudur. Kış aylarında genelde çorapla dolaşıldığı için sorun çıkmaz ancak yazın genelde çorapsız durulduğundan ayaklar kurur.  Çatlaklar oluşmaya başladığında beklemeden tedaviye başlamak gerekir.

Çatlamış topuklardan kurtulmak için onları önce nemlendirmek gerekir. Topukta zamanla kuru ve kalın bir tabaka oluştuğu için nemlendirme amaçlı sürülen kremler deriye işlemez. Bu yüzden önce ölü deriyi atmak üzere işlemler yapılır.

Ölü derinin atılması için önce ayaklar sıcak suda bekletilmeli, ardından ponza taşıyla ya da törpüyle düzeltilmelidir. Yıkayıp kuruladıktan sonra bir nemlendirici ile nemlendirin. Eğer çatlaklar derinse ve uzun zamandır da önemsenmediyse bir gece çorapla birlikte nemli kalmasını sağlayın. Gerekirse birkaç gece düzenli olarak bu işlemleri tekrar edin. Nemlendirme işlemi için krem yerine doğal yağları da tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Her Şeyin Çözümü Vardır başlıklı makalemizde geçici dövme koldan nasıl çıkarılır, geçici dövmeyi yok etme yolu ve hint kınası çıkarma yolu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın