Kız İstemeye Kimler Gelir?

Kız isteme merasimleri en çok telaş yapılan konulardan biridir. Kız istemeye gelecek olan damadın kaç kişi geleceği her zaman sorulamadığı için de kimlerin geleceği de çok merak edilmektedir. Eğer ki görücü usulü değilse ve aileler de tanıştı ise gelecek kişi sayısı öğrenilebilecektir.

İdeal olan anne, baba, damat ve aile büyüklerinden amca ve yenge gibi bir çiftin gelmesidir. Tabi ki dede gibi bir büyük varsa o ve eşi de istemeye gidebilir. Ancak bunu abartan damat tarafı komşularını, arkadaşlarını ve tüm sülalesini getirebiliyor. 25 – 30 kişinin dahi istemeye gittiği duyulmaktadır. Evin küçük olması sebebiyle de böyle çok kalabalık geldiklerinde problemlere hatta tartışmalara dahi yol açabilmektedir.

Kız istemeye çok fazla sayıda gelinmesi, fincanların yetersiz olmasına ve oturacak yeter olmamasına neden olacaktır. Bu durum da mutlaka sorun haline gelebilecektir. Eğer ki çok sayıda gelmek isteyen varsa mutlaka kız tarafıyla bir şekilde görüşerek gelecek kişi sayısını iletmek gerekebilir. Kimseyi kırmadan ve yanlış anlamalara neden olmadan evin küçük olduğu söylenmeli ve çok çok fazla sayıda gidilmemelidir.

Günümüz evlerinin küçük olduğunu düşündüğümüzde 10 kişiden fazla kişinin gitmesi çok uygun olmayacaktır. Anne baba, damat ve aile büyüklerinden amca ve yenge gibi bir çiftin gitmesi yeterli olacaktır. Daha fazlası abartı olacağı gibi bazı kesimlerde kalabalık gitmenin normal bir durum olarak karşılandığını söylemek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir