Emzirmek Anneye de Faydalı

Pediatri uzmanı Dr. Kim Giuliano; “En az altı ay anne sütü alan çocuklarda lösemi riski yüzde 19 azalıyor” dedi. Çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan lösemiden korunmak için anne sütünün ne kadar önemli olduğunu araştırmacılar kanıtladı. Anne sütünü yeteri kadar alan bebekle, almayan bebek arasında birçok yönden fark bulunuyor. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendiriyor, daha az ishal ve kabızlık çekmesine yardım ediyor. Hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.
Giuliano, “Bebeğinizin sağlığı için ilk adım onu emzirmek. Anne sütünde bulunan kök hücrelerden her gün milyonlarcası çocuğa geçer ve kan dolaşımı ile vücuda yayılır” dedi.

Annenin emzirmesi sadece bebeğe yaramıyor, anne için de çok faydalı. Emziren annelerin meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskinin azaldığı, ayrıca diyabet ve kalp hastalıkları oranlarının düştüğü de kanıtlandı.

Bir önceki yazımız olan Rota Virüsü Aşısı Yapılmalı Mı? başlıklı makalemizde rota aşısı, rota virüs aşısı ve rota virüs aşısı var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın