Nöbet Şekeri Nedir?

Eskiden nöbet şekeri adındaki şeker çok fazla tüketilirdi. Kırmızı renkli kızamık, sarı renkli limon ve beyaz renkli, tuz kristaline benzeyen çeşitleri de olan bu şeker anneler tarafından ilaç gibi saklanırmış. Nöbet şekeri nedir ? kaya şekeri olarak da bilinen bir şekerdir. Vitaminler, mineraller ve amino asitler içermektedir. Nöbet şekeri nefes darlığına, soğuk algınlığına iyi gelir diye biliniyor. Çocukların geçirdikleri havale türü ateşli hastalıklara iyi geldiği için bu adın verildiği söyleniyor. Öksürük ya da nezle olunduğunda bu şeker kaynatılmaktadır. Nöbet şekeri nerelerde kullanılır ?

Nöbet şekeri; aynı zamanda kaya şekeri adıyla da bilinen ve sağlığa pek çok faydası olan, görünüm itibariyle kaya tuzunu ya da kristalleri andıran bir şeker türüdür. Zararsız olmasının sebebi de rafine edilmemiş olmasıdır. Şeker kamışından yapılan ve rafine edilmemiş bir şekerdir. Erzurum yöresinde olan bir şeker olduğu bilinmektedir.

Şekerin zararlı bir şey olduğu bilinse de bu şeker türü sağlığa faydaları bulunmaktadır. Şeker şurubu adı verilen şurup nöbet şekeri yapmak için tasarlanmış özel bir kazana dökülerek 1 hafta gibi bir sürede kristal hale getirilip üretilmektedir.

Nöbet şekerinin faydaları nelerdir ?
Ağız içi yaralara iyi gelmektedir. Soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılmaktadır. Ağız kokusunu azaltmaktadır. Mevsim yorgunluğu ve bitkinliğe kadar iyi gelmektedir. Boğaz ağrısına iyi gelmekte ve hafızayı güçlendirmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Ayrıca böbrek taşları için de faydası olduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir