Unicorn’un Anlamı Nedir?

Unicorn nedir ? Unicorn kelime anlamına bakarsak latince kökenlidir “Bir-tek” anlamı taşıyan  uni- ve boynuz anlamına gelen cornus sözcükleri ile biraraya gelen bir kelimedir. Türkçe karşılığı tekboynuz’dur. Tek boynuzlu at olarak da isim verilebilmektedir.

Saflığın, temizliğin mucizenin ve inancın semboludür. Mitolojik bir hayvan olan unicorn’un kafasının ortasından düz bir boynuz çıkmaktadır. Kanı içildiğinde de bu kişiyi ölümsüz kıldığı ve bu nedenle öldürmenin lanetli olduğuna inanılan efsanevi bir hayvandır. Bir efsaneye göre de yalnızca bakire kızların yanına gelir ve bu şekilde yakalanabilir. Gerçek bir hayvan olmasa da varlığını görenler veya görmeden inananlar ve hiç inanmayanlar mevcuttur.

Aslında böyle bir hayvanın gerçekten olmadığını herkes bilse de yeni yeni olmadığı kabul edilmiştir. MÖ 5. yy’ın sonlarında Yunan bir terapist olan Ctesias Tekboynuz’ların Hindistan’da görüldüğüne dair yazılar yazmıştır. Aynı zamanda İncil’de Tekboynuz’lara değinilmektedir.

Orta Çağ’da tekboynuz at Avrupa’da “süper bir hayvan” olarak ortaya nitelendirilmiş  ve sanatçıların değer verdiği bir mit olmuştur. Unicorn’un boynuzu ilaç olarak kabul edilirdi (tıbbın gelişmediği  17. yüzyıl zamanlarında) ve bazen ağırlığınca altın karşılığı değeri olurdu.

Kilin, Türk ve Altay mitolojisinde de boynuzlu at yer almaktadır. Boynuz gücü simgeleyen bir varlıktır. Sözcük, güç ve toprak ve çamur gibi anlamları taşır. Unicorn at Harry Potter ve Felsefe Taşı’ kitabında da bahsedilen bir hayvandır. Kitabı okuyanlar veya filmi izleyenler bilir, Voldemord bu atın kanını içiyor ve ölümsüzlüğe sahip oluyor ancak öldürdüğü için lanetleniyor. Unicorn anlamı nedir ? Gerçek olamayacak kadar güzel ve mükemmel olan her şey için unicorn ifadesi kullanılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir