‘Sakallarınızı Kesin’ Uyarısı Yapıldı

Korona virüsünden hayatını kaybeden erkeklerin büyük çoğunluğunun sakallı olduğu belirtildi. Birleşik Krallık sağlık sistemi NHS (National Health Service / Ulusal Sağlık Servisi)’den sağlık personellerine, ‘sakalınızı kesin’ uyarısı geldi. Takılan medikal maskelerin işlevini düşüren sakalların kesilmesi gerektiğini ve hangi tip sakalların sıkıntı yaratmayacağına dair görsel yayınlandı.

maskeye uygun sakallar
filtreli maskelere uygun sakal kesim modelleri

İngiltere Sakala Karşı
İngiliz gazetesi Mirror’da yer alan habere göre; İngiltere’de hastane yetkilileri, koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için personele sakallarını tıraş etmeleri gerektiğini açıkladı.

Maskenin kenarlarında boşluklar olduğu takdirde kirli hava bu boşluklardan içeri girerek ciğerlere ulaşıyor. Bu nedenle sakallar nedeniyle maskenin yüzü iyi bir şekilde kapatmasının imkansız olduğu dile getirildi.

Ayrıca, uzun sakalların virüsleri üzerinde barındırarak hastalığı başkalarına da bulaştırabileceği söyleniyor.

Sakal bakımına dikkat!
Sakalların sürekli olarak temiz ve bakımlı olması gerekiyor. Korona yüzünden sakallarından vazgeçmek isteyenler, her gün düzenli olarak sakallarını sakal şampuanı ile yıkamalıdır. Günlük olarak bakım yağları uygulanabilir ve mutlaka taranmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir