Su İsrafına Dikkat!

Evlerde temizlik eskisinden daha sık yapılıyor. Deterjanlar, kimyasal ürünler kullanılıyor. Eller daha çok yıkanıyor. Ellerdeki bakteri ve virüslerin ölmesi için ellerin, en az 20 saniye boyunca yıkanması gerekiyor. TV reklamlarında ve ana haber bültenlerinde el yıkama videoları gösteriliyor. Bu gösterimler sırasında musluk açık kalıyor. Günde birkaç kez ellerin yıkandığı düşünülürse, boşa akan suyun hesabı açık şekilde yapılabilir. Hastalıklarla mücadele etmeye çalışırken, suyu israf etmemek gerekir.

Koronavirüsle mücadelede su israfına dikkat!
Korona virüsünden ülke olarak, uzmanların tahminine göre Haziran ayının başında kurtulacağız. Önümüz yaz ve susuz günler bizi bekliyor olabilir. Nisan yağışları, beklenenin altında olursa, yaz aylarında da su israfı ile ilgili kamu spotları oluşturulması gerekebilir. Bu yüzden, herkes kendine düşen sorumluluğu alarak, minimum su harcamalıdır.

2020 istanbul baraj doluluk oranları nisan mart
İstanbul baraj doluluk oranları güncel

Su tasarrufu için ipuçları
*Bulaşıklar az da olsa biriktirilip bulaşık makinesinde yıkanmalıdır.
*Eller yıkanırken su açık bırakılmamalıdır.
*Diş fırçalama sırasında su kapatılıp, gerektiğinde açılmalıdır.
*Duş alırken, sabunlama sırasında su boşa akıtılmamalıdır.
*Banyo yapmak yerine duş yapın. Banyo yaptığınız zaman 100 litre su kullanırsınız. Duş yapmanız bu miktarın üçte birini kullanmanız anlamına gelir.
*Suyun sıcağa dönmesini beklerken duş, musluk veya vanadan gelen soğuk suyu ziyan etmek yerine kova gibi bir şeyin içine akıtın. Bu suyu çiçekleri sulamak için veya tuvalet suyu olarak kullanabilirsiniz.
*Çamaşır yıkamadan önce çamaşır makinenizin tamamen dolmasını bekleyin. Bir sonraki gün aynı pantolonu giymek istediğiniz için çamaşır makinesini çalıştırmayın. 
*Bu maddeleri uyguladığınızda, su faturanızdaki düşüşü de göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir