Biber Gazı Kullanmanın Cezası 2020

Taciz vs gibi olayların yaşanmasının artmasıyla birlikte herkes biber gazını çantasında veya arabasında bulundurmaya başladı. Peki Biber gazı kullanmak suç mu ?

biber gazi kullanmanin cezasi 2020

Türk Ceza Kanunu’nun 6’ncı maddesinin F bendi silah deyiminde, ‘Ateşli silâhlar, patlayıcı maddeler, saldırı ve savunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici alet, saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler’ dedikten sonra, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler.

Ülkemizdeki iç hukuka göre biber gazı silah demek. Mesela bir kimseyi biber gazıyla yaraladığınızda bıçakla veya ateşli bir silahla yaralamış gibi görünürsünüz. Biber gazı spreyi kullanım sonrası işlenmiş bir suç, bizim iç hukukumuza göre silahla işlenmiş görünüyor. Dolayısıyla bir kimseyi ateşli silahla, bıçakla ya da biber gazıyla yaralarsanız kasten yaralama suçunun nitelikli hali söz konusu.”

Prof. Dr. Yıldız’a göre “Kanuni düzenleme olmadığı için biber gazını kullanmak suç değil. Bu gazın meşru çerçevede kullanılması, hukuka uygunluk sebebi ve koşulları varsa cezalandırılmıyor. Ancak bundan üçüncü kişilerin zarar görmemesi gerekir” diye konuştu. Herhangi bir şekilde 3.kişiyi yani olayla hiç alakası olmayan kişileri etkilemesi cezai sonuçlar doğurabilecektir. Keyfi ya da herhangi bir nefsi müdafaa durumu harici kullanmak da cezai yaptırımlara neden olacaktır. Biber gazı kullanmanın cezası 2020 şeklinde arama yapılsa da olayın sonucu ve haklı sebep olup olmadığı önemlidir. Haklı bir sebep yoksa kullanmanın cezası olacaktır.

Biber gazı satın almak isterseniz:  Jenix biber gazı
https://www.netavantaj.com/jenix-biber-gazi-goz-yasartici-sprey-yerli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir