Uçurtma Avcısı Okunmalı

Afganistanlı yazar Khaled Hosseini’nin unutulmaz kitabı “Uçurtma Avcısı”nı okumayanlar varsa mutlaka okumalılar. Kabil şehrinde monarşinin hüküm sürdüğü yıllarda iki can dostun hikayesi anlatılıyor. Emir ve Hasan adındaki çocukların en büyük tutkusu uçurtma uçurmaktır. Her yıl aynı dönemde yapılan uçurtma şenliklerinde birinci gelme hayalleri vardır. Emir, zengin iş adamının oğluyken Hasan, evin hizmetkarının oğludur. Üstelik Afganistan’ın alt tabakasından sayılan Hazara ırkına mensuptur. Bu yüzden çocukluğu boyunca diğer çocuklar tarafından hep ezilir.
Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Bundan sonra hayatı burada devam eder. Yıllar içinde çeşitli nedenlerle Kabil’e geri dönmek zorunda kalır ancak hiçbir şey eskisi gibi değildir.. Başından bir sürü olay geçer.
Kitap okuyanda iz bırakacak cinsten yaşanmış hikayeler bulunuyor. Okurken tüyleriniz diken diken oluyor. Hasan’ın yaşadıkları hafızalardan çıkmıyor.
Kısacası okuyun ve kendiniz görün. Sinemaya da uyarlanmıştır ancak tabii ki öncelikle kitabı okuyun. Filmler aynı tadı vermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir