Bunları Bulaşık Makinesine Atmayın!

Bulaşık makineleri hayatımızı kolaylaştırıyor. Evdeki en sevdiğimiz ürünlerden şüphesiz önde gelen olabilir. Bulaşık makinesi yokken hayat ne kadar zordu düşünemiyoruz bile.. Günlük koşturmacalar içinde elimize ne geçerse makineye atıyoruz. Makineyi kullanarak tasarruf yapıyoruz ancak her şeyi de makineye atamayız.. Makineye atmamamız gerekenlerin listesini yaptık.

bulasik makinesi

Bulaşık makinesine atılmaması gereken ürünler

Yapışmaz tavalar kesinlikle elde yıkanmalıdır. Teflon, seramik, granit gibi tencere ve tavaları makineye attığımızda zamanla ürünler özelliğini kaybediyor ve bozulmaya başlıyor. Hem görünümünde bozulma oluyor hem de yemekleri yapıştırmaya başlıyor. Bu yüzden elde yıkanması gerekiyor.

Çeyizlik porselen tabaklar da elde yıkanmalı. Çünkü üzerindeki desenler, yaldızlar zamanla silinmeye başlıyor ve eskisi gibi parlamıyor..

Tahta mutfak malzemeleri de yine bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler arasında. Kesme tahtaları, tahta kaşıkları elde yıkamak en sağlıklısı. Çünkü ahşap deterjanı sıcakken emiyor ve içinde hapsediyor.

Termos bardaklar veya termos özelliği olan ürünler de makinede yıkanmaz. Özellikleri bozulur.

Plastik mutfak eşyaları da bulaşık makinesine girdiğinde yüksek ısı nedeniyle kanserojen hale geliyor ve sağlığınızı tehdit ediyor. Ayrıca yumuşak plastik ve silikon malzemelerin yüksek sıcaklık ve tazyikli su nedeniyle görünüşü değişebiliyor. Plastik kaplar yamulabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir