Mantar Derin Dondurucuda Saklanır Mı?

Hanımalar eline geçen her şeyi derin dondurucuya atmak istiyor. Bazı sebzeleri meyveleri güvenle dondurucuda saklayabiliyoruz ancak iş mantara gelince bir duraksıyoruz.

Mantar zaten normalde de taze olmasına rağmen kuşku uyandıran bir gıda olduğu için buzluğa koyma fikrine bir bakalım.
Dünyanın en lezzetli ve pahalı mantarı bile bozulduğu andan itibaren insan için tehlike oluşturur, o nedenle balıklarda olduğu gibi mantarımızı da aldığımız gün pişirmeyi adet haline getirmeliyiz. Mantarlar çok çabuk bozulan organizmalar, bozulan mantarlar tehlike yaratıyor. ‘Ben bir hafta sonra pişireceğim’ diye mantar alıp buzdolabına koymayınız. Mantar dondurmak da risklidir, çünkü mantarı çözerken de bozabilirsiniz. Ölümcül zehirlenmeler olmasa bile ciddi sindirim sorunu türünden zehirlenmeler dondurma olayı ile de yaşanıyor. Bu yüzden size tam tersi de söylense sağlığınız için tehlike oluşturmayın.

Mantar saklamak için, mantarların kağıt bir kese içerisinde buzdolabında bulunmasına özen göstermelisiniz. Kapalı yerde saklanan mantarlar, nemlenerek, pörsüyecektir. Bu nedenle hava almaları gerekmektedir. Açık bir kapta da buzdolabında saklayabilir. Bu şekilde bir hafta bozulmadan saklanabilir.

Bir yorum

  1. Dolabin içine kagit türevi maddeler konulmaz.. nem yapar! !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir