Çamaşır Makinesinde Kumaş Nasıl Boyanır?

Bazı kıyafetlerimiz zamanla güneşten dolayı asıl renklerini kaybeder. Bunda yıkandıktan sonra güneşte asılı bekletmek de büyük etken oynar. Tabii güneşin altında koyu renk kıyafetlerle dolaşmak da renklerin solmasına neden olur. Çok sevdiğimiz bazı giysilerimize sırf bu yüzden veda etmek istemeyebiliriz. Kumaşları boyama yoluna gidebiliriz.

Kumaş boyamayı bazı kuru temizleme şirketleri de yapıyor. Ancak evde kendimiz de boyayabiliriz. Kumaş boyaları toz halde aktarlarda satılıyor. Bir paket kumaş boyası iki parça eşyayı, eşyalar küçükse boyamaya yeter. Eğer bir ceket boyayacaksanız bir paket için bir ceket boyayabilirsiniz. T-shirt ise iki ya da üç tane de boyanabilir.

Kumaş boyalarının arka kısmında çamaşır makinesi için boyama talimatları yazıyor. Paketin arkasında çamaşır makinesini 90 dereceye ayarlamanız gerektiği yazıyor. Ancak boyayacağınız şey yüksek derecede yıkamaya uygun değilse 60-70 derecede de boyama yapabilirsiniz. Deterjan gözüne boyanın tamamını dökün, yine aynı göze bir tatlı kaşığı tuz ve biraz sirke dökün. Kumaş boyası aldığınızda zaten yanında size renk sabitleyici de veriyorlar. Bunun da tamamını yumuşatıcı gözüne dökün. Makineyi 1 saatlik 60-90 derece arası programa ayarlayın ve başlatın. Dikkat edin, program bitince kıyafetleri hemen dışarı asın. Hiçbir yere değdirmeyin. Aksi takdirde değdiği yerde renk bırakabilir. Evinizde istenmeyen lekeler bırakabilirsiniz. İyice kuruduktan sonra kıyafeti ütülemek de rengi sabitlemeye yarar. Sirke ve tuz da aynı işe yarıyor.

Boyama işlemini gerçekleştirdikten sonra makinenizi mutlaka bir kez boş çalıştırın ve deterjan gözünü de iyice temizleyin. Eğer unutursanız sonraki yıkamada çamaşırlarınızın boyanmasına neden olursunuz. Ve boyadığınız çamaşırları diğer çamaşırlarla yıkamaktan bir süre kaçının ki diğer çamaşırlarınız da boyanmasın.

Bir diğer boyama yöntemi de geleneksel olan kaynatarak boyamadır. Büyükçe bir tencereye önce suyu koyun. Üzerine bir kaşık tuz ekleyin. İyice ıslattığınız kumaşı suya koyun ve birlikte kaynatmaya başlayın. 40 dakika kaynattıktan sonra soğumaya bırakın. Suyun içinde soğusun. Sonra durulama suyu yapın. İçine biraz sirke ekleyin ki boya kalıcı olsun. Suyunu çok sıkmadan çamaşırı dışarı asın. Öylece kurusun. Kumaşınız boyandı. Birkaç kez tek yıkayın ki boyası akabilir.

Kolay gelsin.

3 yorumlar

 1. DYLON Türkiye

  Merhaba Değerli Kadin Bakisi,

  Çamaşır makinesinde giysi boyamak daha kolay hem de çamaşır makinenize zarar vermeden. DYLON Giysi ve Kumaş Boyaları artık Türkiye’de.
  Kullanım videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirisiniz.

  https://vimeo.com/90640898

  https://vimeo.com/90644141

 2. kumaş boyasını kullanayım dedim doktum makinenin deterjan gözüne ymuşatıcı kısmına ise renk sabitleştiriciyi döktüm paketin arkasında tuz ve sirke yazmadığından onları dökmedim 90 derecede 1bucuk saat yıkadım pantolon iyi gğzel boynadı fakat makinem battı deterjaan koyma yeri siyah oldu bşr kere boş çalıştırdım geçmedi nasıl gider deterjan kısmındaki boya?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir