Kombi Kullanım Önerileri

Kombilerin çalıştırılacağı derece enerji ekonomisi açısından önemlidir

Bir evin konfor şartları ve ısı mühendisliği açısından bakıldığında evin farklı odaların farklı sıcaklıklarda olması gerekmektedir. Antre, hol, koridor için sıcaklık 15 derece, oturma, yatak odaları, mutfak için 20 derece, banyo için de 24 derece olmalıdır. Bu sıcaklık değerlerine göre projelendirme yapılmalıdır. Salon 20 dereceye ulaştığında diğer odaların da doğru sıcaklığa ulaşması gerekmektedir.

En düşük sıcaklıkta çalıştırılması esasıyla en ekonomik çalışan kombi ve en az doğalgaz faturası getiren kombi tipi yoğuşmalı kombilerdir. Yoğuşmalı kombiler geleneksel kombilere göre %20 %30 arasında tasarruf sağlamaktadır. Yoğuşmalı kombilerde tasarruf yapılabilmesi için su sıcaklığının 50 derece üzerine çıkmaması gereklidir. Radyatör seçimi yaparken geniş veya uzun radyatör seçilmelidir.

1 derece artış %6 fazla tüketime neden olur

Evlerde istenen sıcaklık, konfor sıcaklığı ve ekonomi sıcaklığı olarak ikiye ayrılmaktadır.Konfor sıcaklığı insanlar gündüz evde iken mevcut olması istenen sıcaklıktır. Konfor sıcaklığı ortalama olarak 20 derece civarındadır fakat bazı kullanıcılara göre 24 dereceye kadar çıkabilmektedir. Her 1 derece artış %6 daha fazla yakıt tüketimi demektir. Evde kimsenin olmadığı zamanlarda yani gündüzleri olması gereken sıcaklık da ekonomi sıcaklığı olarak adlandırılır ve yaklaşık 15-18 derece arasındadır.

Gece yatarken kombiyi kapatmayın

Eğer ısıtılan evin izolasyonu yeterli ise gece kombi tamamen kapatılsa dahi sabah saatlerine kadar ekonomi sıcaklıklarına düşmemektedir. İzolasyon yetersiz ise gün sonunda kombi kapatıldığında ev çok ısı kaybeder. Mühendisler tarafından önerilen kombinin gece yatarken tamamen kapatılmamasıdır. Gece kombi tamamen kapatıldığında gündüz harcanan enerji, gece sıcak tutmak için harcanan enerjiden çok daha fazla olacaktır. Gece kombinin kısılması ya da programlı bir oda termostatı kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu talimatlara uyulduğunda hem konforlu hem de ekonomik bir kullanım sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir