Bal Yemek Zararlı Mı?

Bal yemenin zararı mı olur diyebilirsiniz. Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, kanser hastalarını bal tüketmemeleri konusunda uyardı. Balın içeriğindeki şekerin kanser hücrelerini çoğalttığını belirtti. Bal son yıllarda tüketimi çok fazla artan gıdalardan biridir. Bir kaşık bal günlük enerji ihtiyacımızı karşılıyor ve vücudun savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Bal, solunum yolu ve mide rahatsızlıkları başta olmak üzere yara ve yanıkların tedavisinde de kullanılabiliyor.

Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, kanser hastalarının kendisine ulaştığını ve hangi bal türünü tüketmesinin doğru olacağını sorduğunu belirtti. Kolaylı da TÜBİTAK projesi kapsamında incelendiğini söyledi ve şunları iletti:

“Yaptığımız yapay kanser çalışmalarında, balın kanser hücrelerinin çoğalmasına yol açtığını gördük. Bunun sebebi içeriğindeki şekerden kaynaklanmaktadır. Kanser hücreleri enerji kaynağı olarak şekeri tercih eder, buna bağlı olarak da zararlı hücreler büyür ve çoğalır. Dolayısıyla kanser hastalarının şekerden uzak durmaları hastalığın seyri açısından daha faydalı olacaktır.”

Prof. Dr. Kolaylı, kanser hastalarının bal yerine propolis ve polen gibi şekerden uzak olan arı ürünlerini tüketmelerini önerdi. Propolis ve polen gibi arı ürünlerinin kansere karşı etkisi olduğu da gözlemlenmiştir. Kolaylı, su bazlı propolisin tercih edilmesi yönünde de uyarıda bulundu. Balın kansere etkisi araştırmalarla doğrulanmış olup kanser hastalarının uzak durması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir