Doğal Deterjan: Sabun Cevizi

Deterjanların insan hayatı için ne kadar zararlı olduğunu artık biliyoruz. Bu zararlı deterjanlardan kurtulmak için de doğal alternatifler arıyoruz. Sapindus Mukorossi ya da SOAPNUT olarak adlandırılan sabun cevizi meyvesi Asya’da temizlik için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Bu meyve Himalaya Dağları’nın bulunduğu coğrafyada kendi kendine yetişmektedir. Nepal gibi ülkelerde yerli halk bu meyveyi toplayıp güneşte kurutmaktadır. Adı meyve olsa da kesinlikle yenmeyen bir meyvedir.

Sabun cevizi nedir ? Kendi yapısı gereği doğal bir deterjan olarak görülmektedir. Aynı zamanda şampuan, sıvı sabun, sıvı bulaşık deterjanı ve sıvı el sabunu olarak da kullanılmaktadır.

Sabun cevizi %100 doğal bir meyvedir ve anti-alerjeniktir. Hassas ciltler ve hassas çamaşırlar için önerilmektedir. Toksik madde içermez ve doğada çözünür. Bulaşık ve çamaşır makinesinde kullanılabilir. Egzama ve mantar gibi hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Cilt dostu özelliği ile bilinmektedir. Fayans gibi parlak yüzeylerin temizliği ve cilalanması için iyi bir çözümdür.

Doğal bir ürün olduğu için çamaşırların rengini soldurmadığı biliniyor. Yumuşatıcı kullanılmadan da sabun cevizi ile yıkanan çamaşırların yumuşacık olduğu söyleniyor. Narin çamaşırlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Ayrıca ekonomik bir çözümdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir