Göbek Nasıl Eritilir?

Fazla kilo görünüş olarak sizi üzdüğü gibi sağlık problemlerine de neden olabiliyor. Fazla her kilolu insan sağlıksız olacak anlamına da gelmiyor. Karın bölgesindeki yağlar en tehlikeli olmaktadır. Göbek eritmek de sanıldığı kadar zor değil, dikkat edilmesi gerekiyor.

Şekeri Azaltın!
Şekerin zararlı olduğu bilimsel olarak kesindir. Çok fazla şeker tüketildiği zaman, karaciğeriniz adeta bir fruktoz akınına uğrar ve tümünü de yağa çevirmek zorunda kalmaktadır.
Yapılan araştırmalar içilen her bir bardak şekerli içeceğin, çocuklarda obezite riskini tam %60 artırdığını göstermektedir. Şeker içeren her türlü yiyecek içecekten uzak durun, mümkün olduğunca azaltın.

Protein Tüketin!
Kilo vermek için en önemli besin proteindir. Göbek eritme için önemlidir. Protein tüketmek açlık krizlerini %60 azalttığı gibi, metabolizmanızı günde 80-100 kalori hızlandırır ve tok tutucu özelliği sayesinde günde ortalama olarak 441 kalori daha az yemenizi sağlar. Kilo vermek için beslenmenize daha fazla protein ekleyin. Araştırmalara göre daha fazla protein yiyenlerin, göbek bölgesindeki yağ oranı daha az olmaktadır.

Karbonhidrattan Kaçın!
Karbonhidratları azaltmak yağ kaybetmenin çok etkili bir yoludur. Karbonhidratları azalttığığınız zaman, iştahınız azalacak ve kilo kaybedeceksiniz. Düşük karbonhidrat diyeti göbek eritmek için oldukça etkilidir. Protein tüketiminizi yüksek tutmak amacıyla sadece rafine karbonhidratları (beyaz ekmek, beyaz un vs) kesmeniz yeterlidir.

Lif İçeren Gıda Tüketin!
Diyet lifi bitkilerde bulunan ve sindirilemeyen bir maddedir. Çok miktarda diyet lifi tüketmenin zayıflamaya yardımcı olduğu doğru bilgidir. Lifler suda çözünür ve çözünmez olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Kilo vermenizde en etkili olan lif çeşidi ise suda çözünür liflerden olan “yapışkan lifler”dir. Yapılan bir araştırmaya göre,  günde 10 gram çözünür lif yemenin, karın bölgesindeki yağların %3,7 azalmasıyla bağlantısı ortaya çıkmıştır. En çok çözünür sınıfta olan yapışkan lif içeren gıdalar: yulaf, baklagiller (özellikle fasulye), portakal, brüksel lahanası ve keten tohumudur.

Spor Yapın!
Sporun sağlık için oldukça faydalı olduğu gibi spor yapmak göbek eritmek için de oldukça etkili. Göbek eritmek için spor yapmak sadece “karın hareketlerinden” ibaret olmamalıdır. Bölgesel zayıflama asla mümkün değildir. Yani sayısız crunch yapmak veya sürekli mekik çekmek özel olarak karın bölgenizdeki yağları kesinlikle eritmek için yetmez.

Ne Yediğinizi Takip Edin!
Sağlıklı yaşamak ve başarılı diyet için mutlaka ne yediğinizi her zaman not alın. Gün boyunca yediğiniz gıdaların kalorisini, protein, yağ ve karbonhidrat miktarlarını öğrenmelisiniz ve not almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir