Evdeki Örümcekler Zararlı Mı?

Duvar köşelerinde, pencerenin altlarında yani kısacası evin her yerinde davetsiz canlılarla karşılaşmamız mümkün. Evde sıkça gördüğümüz davetsiz misafirlerden biri de: örümcekler.

Evde örümceklerle karşılaşmak, diğer böceklerden daha çok korkutan bir durum. Karşınıza çıkan örümceğin ne tür olduğu da oldukça önemli. En tehlikeli örümcek türünden biri de karadullar olarak bilinmektedir. Ancak uzmanlara göre evlerde olabilen örümcekler zararsız olan türlerdendir. Hatta uzmanlar, bu örümceklerin evin temizliğine katkı sağladığını belirtiyor.

Evin kuytu köşelerinde ağını örüp avını bekleyen ve avını yakalamak için bekleyen örümcekler çok seçme şansı olmadığı için ne bulurlarsa yiyorlar. Evlerde bulunan karınca, böcekler gibi küçük canlıları ve hastalık taşıyabilecek sivri sinekleri yiyebiliyorlar. Bazı örümceklerin, ölü taklidi yaparak diğer örümcekleri yediği de biliniyor. Bu nedenle de evinizde örümcek gördüğünüzde tekrar düşünmeniz gerekebilir. Her ne kadar örümcekler korkulacak canlılar gibi gözükse de insanlar için zararlı olmadığı da bilinmelidir. Örümceklerin yok edilmesiyle birlikte daha tehlikeli canlılara da merhaba diyor olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir