EMS Spor Antrenmanı Nedir?

Günümüzde hepimiz yoğun iş temposu nedeniyle spor yapamamaktan şikayetçiyiz. Sporun da daha hızlı ve kolay yapılabilmesi de en çok istenilen durumlardan biri tabii ki. EMS Spor olarak adlandırılan hızlandırılmış ve yoğun bir antrenman sistemi bulunmaktadır. EMS Antrenmanı spor yapamamaktan şikayet eden kişiler için oldukça etkili bir yöntemdir. EMS (Electro Muscle Stimulation) Elektrikli Kas Uyarılması olarak Türkçe açılımı olan bir yöntemdir. Teknik olarak düşük elektrik akımları ile birlikte gerçekleştirilen bir antrenman olarak açıklanabilmektedir. Normal hayatta da vücudumuzun kasları uyarmak için buna benzer akımlar gönderdiği bilinmektedir.  Standart antrenmanlarda geçirilen 4 saatlik bir etkiyi 20 dakikada elde etmek mümkün olabilmektedir. Hafta bir kez 20 dakikalık EMS seansı yapmanın dahi yeterli olabileceği bu işi yapan salonlar tarafından iddia edilmektedir.

EMS cihazları, 10 bağımsız kanal aracılığı ile kasların hemen üzerinde çalışan düşük ve orta frekanslı elektrik akımları iletir. Antrenman için özel bir elbise giyilmektedir. Kısa süreli değil sürekli yapılarak istenilen en iyi sonuçlar alınabilir. Bazı kişiler elektrik akımından korksa da düşük frekanslı akım olduğu için herhangi bir tehlikesi yoktur.

EMS antrenmanları hiç ağırlık kaldırmadan ve dolayısıyla eklemlere ekstra yük binmiyor. Bu yöntemin fizik tedavide uygulanan yöntemin teknoloji olarak daha gelişmiş haline benzetmek mümkündür. Özel giysilerle uygulanan elektriksel sinyaller, egzersiz sırasında kasılan kasların ve bunlara bağlı olarak az çalışan, erişilmesi güç olan kasların harekete geçirilerek çalışmasını sağlar.

Bu antrenmanı yapmadan önce sağlık kontrolünden geçmek gerekmektedir. Özellikle Kalp pili bulananlar, herhangi bir rahatsızlığı ya da başka bir durumdan dolayı ağır kaldırma yasağı olan kişilerin yapması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir