Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası Nedir?

Marketlerde satılan yoğurtların üretiminde uygulanan UHT veya pastörizasyon işlemi birçok vitamin ve mineral değerlerinin ve probiyotik bakterilerin kaybına neden olmaktadır.

Evinizde probiyotik ve geleneksel köy yoğurdu gibi bir yoğurdu Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası ile kolayca yapabiliyorsunuz.

Bu maya içinde Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium animalis spp.lactis gibi prebiyotik bakteriler bulunmaktadır. Bu probiyotik bakteriler sağlık için çok önemlidir. Baslangıçta 10 milyar gibi yüksek bir miktarda bulunmaktadır fakat mayalandıktan sonra probiyotik bakteriler yoğurt içinde çoğalmaya devam etmektedir. Bu şekilde bakterilerin giderek artması evde mayalanan yoğurdun çok daha sağlıklı ve faydalı hale getirmektedir.
Geleneksel Köy Yoğurdunu artık evlerimizde de kolayca yapma imkanına sahip olabiliyoruz.

Yapılışı oldukça basit olup üretici firmanın oluşturduğu tarif şu şekildedir:

  • Sütü 10-15 dakika karıştırarak kaynatın (pastörize kutu süt kullanıyorsanız kaynatmanıza gerekmez, ancak işlem yapılmamış süt kullanınız). Süt kaynadıktan sonra mayalama sıcaklığına (45 ℃) gelene kadar soğutunuz.
  • Yarım çay bardağı sütü tencereden alın ve kutunun içindeki 1 paket mayayı, bu sütün içinde eritip 15-20 dakika bekletiniz.
  • Yarım çay bardağı mayalı sütü tencereye karıştırıp ilave ediniz (tenceredeki sütün 45 ℃ ısıda olduğundan emin olunuz).
  • Tencerenin ağzını kapatıp etrafını iyice sarınız. Isısını kaybetmeyecek şekilde 7-8 saat süre ile bekletiniz.
  • Yoğurdunuzu, buzdolabında bir gün beklettikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir