Çok Duş Almanın Zararları

Birçok insan kendini ve saçını kirli hissettiği için her gün duş alabiliyor. Peki çok duş almak zararlı mı ? sık sık duş alarak temiz ve sağlıklı bir vücuda sahip olunduğu düşünülse de bilim adamlarına göre çok banyo yapmanın zararları olabilecektir.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre gereğinden fazla duş almanın toplumsal olarak bir dürtü olduğu ve doğru olmadığı. Çok duş almak kötü bakterilerin yanı sıra iyi huylu bakterileri bakterileri de öldürüyor ve bu durum cildi savunmasız duruma getiriyor. Sıcak suyla yıkanmak da kuruluğa sebep olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Her gün duş almanın zararları olduğu kesindir. Özellikle bebekleri her gün yıkamak yarardan çok zarara sebep olacaktır. Kötü bakterilerle tanışmayan bebekler daha hassas ve duyarlı bir cilde sahip olacaktır. 2-3 gün aralıkla yıkanması daha doğru olacaktır. Her nasıl bir yaşantıya sahip olunsa da her gün duş almamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok terliyorsanız bile terleyen bölgeyi yıkayabilirsiniz ya da temizleyici mendil kullanabilirsiniz. Böylece kötü kokulardan kurtulup kötü huylu bakterilerden de kurtulmuş olacaksınız.

Tabi ki duş almasanız dahi her gün iç çamaşırınızı değiştirmeniz gerekecektir. İç çamaşırınızı değiştirmek için duş almayı beklemeyerek kir ve pislikten arınmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir