El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

Yüksek ateş, ağızda, el ve ayaklarda ağrıya neden olan ve aynı zamanda vücutta su dolu kabarcıklar ve kızarıklıklara neden olan “el ayak ağız hastalığı” yaygınlaşıyor.

El ayak ağız hastalığı, en sık olarak beş yaş altındakilerde görülmektedir. Su çiçeği ile karıştırılabilen bu hastalık en sık olarak yaz ve sonbahar aylarında görülmektedir. Belirtilerden şüphelenildiğinde mutlaka doktora başvurmalısınız. Bulaşıcı bir hastalık olmasıyla birlikte el yıkama ile hijyene dikkat ediliğinde önlenmesi sağlanabiliyor. Anaokulu, kreş gibi yerlerde bulaşmasının önlenmesi oldukça zordur.

El ayak ağız hastalığı belirtileri arasında hafif ateş, iştah kaybı, boğaz ağrısı, halsizlik ve ağız içinde ağrılı yaralar söylenebilir. Avuç içinde, ayak tabanı ve kalça bölgelerinde döküntüler görülebilmektedir. Boğazda şişkinlik ve yutma güçlüğü oluşabilmektedir. İştahın azalması ve huzursuzluk görülebilmekte, sıcak ve katı besin tüketilmesi oldukça güç hale gelebilmektedir.

Birkaç farklı virüs el ayak ağız hastalığına neden olabildiği gibi el ayak ağız hastalığı birden fazla kez de tekrarlanabilir. Hastalık oluştuğunda ağız yaralarında yanmaya neden olabilecek sıcak, baharatlı veya asitli yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Hastalık, belirtilerin başladığı ilk hafta çok bulaşıcı bir durumdadır. Anne bulaşmasını önlemek için diğer çocuklarla temastan kaçınmalı ve hijyene son derece önem göstermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir