Bakanlıktan Anne ve Bebek Sitesi

Sağlık bakanlığı anne ve bebek ölümlerini azaltmak için çalışmalarına hız verdi. Sağlık bakanlığı bünyesinde anne ve bebek ölümlerini en aza indirmek amacıyla annevebebek internet sitesi kuruldu.

Bakanlık, anne ve baba adayları için “annevebebek.gov.tr” internet sitesini kurdu. Hazırlanan sitede uzman hekimler tarafından hazırlanan videolar bulunuyor ve gebeliğe hazırlık ve gebelik sürecine ilişkin animasyonlar paylaşılıyor. Sitenin hazırlanma amacı şu şekilde açıklanıyor: “Yeni kurulan bir ailenin, umutlarla beklenen bir bebeğin bu süreç içerisinde hem ailenin hazırlanması hem de annenin bebeğin sağlığı için yapması gerekenler anlatılan site. Temel hedef hamilelik dönemi, öncesi, sonrası, doğum, doğumdan sonraki bebeğin ilk yılları dahil olmak üzere sağlık okuryazarlığını arttırmak, kişilerin hem kendilerine ya da doğacak olan bebeğe bilinçli olarak yapacakları işleri sağlamak adına kurgulanmış bir sitedir”

Sitede 800 civarında video bulunuyor ve videoların tümü onaylanmış videolar. Gebelikte egzersizler, gebe mutfağı, bebek bakımı, emzirme, anne sütü, baba olmak, babalığın getirdiği sorumluluklar gibi farklı 800 tane başlık bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş site ile ilgili şunları söyledi:
“Türkiye’de sağlık teşkilatının yıllarca verdiği emeklerle birlikte anne ve bebek ölüm oranı OECD ortalamasına düşmüştür. Bu başarıdır, ama bunu daha fazla aşağıya indirmek için sadece sağlık teşkilatının çalışması yetmez. Mutlaka annelerin, ebeveynlerin de olası sağlık problemleriyle alakalı bilgilerini artırmaları gerekir. Sağlık okuryazarlığını arttırması gerekir. Güvenli annelik projesinin bir parçasıdır. Eninde sonunda bu süreç bizi nereye götürecektir; sağlıklı aileye, daha az ölüm oranına, daha az bebek ölüm oranına götürecektir. Biz bu projenin nihai hedefi anne bebek ölüm oranını düşürme yolunda çaba sarf etmekti. Bunun da başarılı bir sonuca ulaşacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir