Grip Mevsimi Başladı

Sonbaharda bir sıcak bir soğuk olabilen değişken hava, bağışıklık sistemimizi tehdit etmekte. Gribe yakalanmamak için neler yapılabileceğini biliyor musunuz?

Günümüzde gripten korunmanın en etkili yolu aşıdır. Aşının da yararlı olabilmesi için salgın başlamadan önce yapılması gerekmektedir. Aşı yapıldıktan bir hafta sonra da vücut influenza virüsünü tanıyarak mücadeleye başlıyor. İleri yaştakiler gibi risk grubunda bulunanların ve riskli sektörde çalışanların grip aşısı olması gerekir.

Grip aşısıyla gribe karşı yüzde yüz korunma sağlanamıyor. Çünkü grip aşısı bir yıl önceki grip mikrobuna karşı koruyuculuk sağlar. Grip aşısı sağlıklı bir gençte grip belirtilerini %70-90 oranında önleyebilirken yaşlılarda %30-40 oranına düşebilir. Yapılan çalışmalar, aşının yaşlılarda bile gribin olumsuz etkilerini azalttığını ve ölüm oranlarını düşürdüğünü göstermektedir.

Gribe yakalanmamak için, hava sıcaklığına uygun şekilde giyinmek ve hastalığa yakalanmış kişilerden uzak durmak gereklidir. Gribe yakalanmış kişilerle tokalaşmamak ve kucaklaşmamak gereklidir. Korunmanın en önemli yollarından biri de el hijyenidir. Öksürük, harpışma gibi zamanlardan sonra eller iyice yıkanmalıdır ve eller yıkanmadan önce ortak kullanım gereçlerine temas edilmemelidir.

Gripten korunmak için:

  • Bol bol taze meyve tüketilmeli.
  • Balık, süt ve yumurta tüketilmeli.
  • E vitamini için fındık, ceviz ve badem tüketilmeli.
  • Yoğurt ve kefir tüketilmeli.
  • Bol bol bitki çayı tüketilmeli.
  • C vitamini içeren besinler tüketilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir