Elektrikli Süpürge Bakımı Nasıl Yapılır?

Elektrikli süpürgelerin nasıl kullanılması gerektiğini ne kadar biliyoruz? Doğru bir şekilde kullanım için bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Süpürgeyi kullanmak, cihazı açıp sadece evi süpürüp makineyi kapatmak değildir. Cihazın bakımını yani temizliğini yapmak gerekmektedir. Elektrikli süpürgemizin üzerindeki HEPA filtreler ve süngerlerin düzenli olarak temizlenmesi hem süpürgenin ömrünü artıracak hem de emiş gücünü artıracaktır.

Ayda 1 kez tüm filtrelerin temizlenmesi gerekmektedir. Kullanım sıklığına bağlı olarak 6 ayda bir ya da yılda 1 kez özellikle HEPA filtre değişimi yapılması gerekmektedir. HEPA filtrelerin her ne kadar yıkanabilir HEPA 13 bile olsa yıkanması durumunda özelliğini yitirmektedir. Mümkün olduğunca kuru bir şekilde temizlenmesi gerekmekte ve yıkanmaması gerekmektedir. Cihazın filtrelerinin veya en basitinden hortumun dahi tıklanması cihazın motorunu zorlamaktadır. Uzun ömürlü bir kullanım için temizliğine dikkat edilmelidir. Filtrelerin temiz olmasıyla birlikte motora toz gitmemesi sağlanacaktır ve motor zorlanmayacaktır. Ne kadar pahalı ve iyi bir elektrikli süpürge alırsanız alın belirli aralıklarda bakım isteyecektir.

Eğer ki su filtreli bir süpürge kullanıyorsanız, kullanmak ve bakımı çok daha zordur. Süngerler düzenli olarak yıkanıp temizlenmediği için ve bakım yaptırılmadığı için emiş gücü çok düşmektedir. Su filtreli süpürgeler çok daha fazla bakteri üretmektedir. Artık su filtreli süpürgeleri tavsiye etmiyoruz, piyasada da tercih edilmemeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir