Tırnak Sertleştirici Ne İşe Yarar

Bakım biz kadınlar için önemli iken zarar vermemek de oldukça önemli. Tırnak sertleştiriciler artık çok tercih ediliyor. Tırnak sertleştirici nedir? Tırnak sertleştirici ürünleri ikiye ayrılır. Birinci tip ürün basitçe koruyucu bir kaplama görevi görmektedir. Bu da tırnakların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Sürülen oje de aynı görevi görmektedir diyebiliriz.

İkinci tip tırnak sertleştiriciler ise tırnağın içine işler ve tırnaktaki proteinlerle etkileşime girer ve sonrasında da tırnakları sertleştirir.

Tırnak sertleştiricilerde en çok kullanılan kimyasal madde formol adlı maddedir. Çok yüksek miktarda maruz kalmak zehirli iken yüzde 05 miktarında kullanılmakta ve sağlık için zararlı olmamaktadır. Ambalaj üzerine uyarı koymadan ürünlerde kullanımı yasal olarak uygundur. Hatta yüzde 3 oranlarına kadar tırnak sertleştirici ürünlerinde kullanılabiliyor. Ancak bu oranlarda kullanımında ambalaj üzerine yasal uyarı koymak zorunludur.

Tırnak sertleştiricilerde yaygın olarak kullanılan bir diğer madde de jelatindir. Bayanlar nesillerdir jelatini tırnaklarını sertleştirmek için kullanmaktadırlar. Bazıları jelatin yiyerek bunu yaparken bazıları da tırnaklarına sürer. Bilim adamlarına göre jelatinin tırnakların sertleşmesinde hiçbir faydası yoktur ancak hala birçok tırnak sertleştiricinin içinde jelatin bulunur.

Birçok uzmana göre en iyi tırnak sertleştirici tırnakların kendisidir. Beslenmeye ve el bakımına özen göstermeniz halinde tırnaklarınızın da güçlü ve sağlıklı olmasını sağlanıyor. Evde yapsanız bile haftada bir manikür yaparak tırnaklarınızın kenarlarının köşeli kalmamasını sağlamak kırılmayı önler. Kuruyan tırnakların kolay kırılması sebebiyle sürekli el kremi ile de tırnakları nemlendirmek faydalı olmaktadır. Dengeli beslenme ile bol vitamin almak ve bol su içmek vücuda faydalı olduğu gibi tırnakların da sağlıklı, güçlü ve güzel olmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kolajen Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın