Slime’ın Zararları Nelerdir?

Slima çocukların severek oynadığı bir şey fakat zararlı olduğu ve toplatıldığı haberleri de sürekli geliyor.

Peki içeriğinde tutkal, boraks ve çeşitli kimyasal maddeler bulunan slime zararlı mı ? Çocukların çok sevdiği ve ellerinden düşürmediği bu oyuncak çok fazla kimyasalla hazırlanıyor. Bu sebeple de akıllara bu soru hep geliyor slime zararlı mı ? İşte slime hakkında tüm bilinmeyenler…

Slime adlı oyuncak içinde çok miktarda bulunan madde boraks ve bu sebeple de boraks maddesinin ne olduğunu bilmek gerekir.

Boraks Nedir ?
Boraks içeriğinde oksijen su, sodyum ve bor gibi elementleri bulunduran kimyasal bir maddedir. Evlerde de bazı kadın temizlik için boraks maddesini kullanmaya yönelmiştir. Beyazlatma küflenmeyi önlemesi sebebi ile birçok yerde kullanılmaktadır. Günümüzde birçok kadının kullandığı boraks adlı madde Amerika’da yasaklanmıştır. Boraksın ülkemizde doğal olduğu bilinse de sağlık açısından sakıncalı bir maddedir.

Slime oyun hamuru gibi şeylerde boraks kullanılması sebebiyle deride dökülme, kaşıntı, egzama, karaciğer ve merkezi sinir sisteminde de sorunlara sebep olabilmektedir. Solunması ve ağız yoluyla vücuda alınması ise ölümlere neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Jet Sosyete Bu Hafta Neden Yok? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın