Elektrikli Sobalar Çok Yakar Mı?

Malum kış aylarının gelmesiyle birlikte herkes ısınma derdine düştü. Birçok ısınma yöntemi olduğu gibi maliyetleri de oldukça çok olabiliyor.

Elektrik ile ısınmak, ısınma yöntemleri arasında belki de en pahalısı.Isınmak için elektrikli soba kullananların sayısı da bir hayli fazla. Elektrikli sobalar çok yakar mı sorusunun cevabını çok kişi merak ediyor.

Bazı elektrikli ısıtıcı soba üreticileri reklamlarında kendi ürünlerinin çok tasarruflu olduğunu söylüyor ve alıcıların zihninde yanlış bir algı oluşturuyor. Elektrikli sobaların çok tasarruflu olması mümkün değildir ve kullanıldığı kadar ve watt değeri kadar elektrik harcamaktadır. Elektrik sobası kısa süreli kullanımlarda mantıklıdır, sürekli kullanımlarda ise iyi bir ısınma çözümü değildir.

Elektrik sobasının kaç watt olduğuna çok önemlidir. Yani yüksek watt değeri olanbir elektrik sobası bununla orantılı olarak çok yakacaktır. 1 kW elektrik 1000 watt elektriği ifade eder. Örnek olarak 2000 Watt bir elektrik sobası saatte 2 kW elektrik yakar.  Elektrik tüketen cihazlar, fabrika verilerine göre 1 saatte tüketilen elektriği göstermektedir. Elektriğin kilowatt fiyatı 2017‘te ise tüm vergiler ve ücretler dahil olarak ortalama 0,43 TL yani 43 kuruştur. Fakat elektriğin kiloWatt fiyatı kullanım miktarına göre değişmektedir, elektriğini çok kullanıyor iseniz ortalama kW fiyatı daha ucuza gelmektedir. Az kullanan bir evde ise elektrik daha pahalıya mal olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Astım ve Alerji Hastaları için Elektrikli Süpürge başlıklı makalemizde Alerji Hastaları İçin Süpürge Tavsiyesi, Alerji İçin En İyi Süpürge ve Alerji İçin Süpürge hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Astım ve Alerji Hastaları için Elektrikli Süpürge

Elektrikli süpürge ev içinde hijyen için en önemli ekipmanlardan biridir. Astım ve alerji hastaları için kullanılan elektrikli süpürgenin ne kadar...

Kapat