“Yaramazlık” Hastalık Olabilir

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı ve Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, çocuklarda “yaramazlık” olarak tanımlanan davranış bozukluğunun, “dürtüsellik (kontrol sorunu)” olarak adlandırılan bir hastalık olabileceği uyarısında bulunarak, “Dürtüselliği olan çocuklar, erken dönemde tedavi olmadıklarında, ileri dönemlerde ciddi davranış bozukluğu, sosyal, akademik ve ahlaki anlamda sorunlar yaşayabilir” dedi.

Öztürk, yaptığı açıklamada, çocuklardaki davranış bozukluğu problemi nedeniyle ebeveynlerin ve okul döneminde öğretmenlerin önemli sorunlar yaşadığını ekledi. Kontrol problemi yani dürtüselliği bulunan çocukların, erken dönemde tedavi olmadıkları takdirde sorunlar yaşayabileceğini belirten Öztürk, “Bir grup çocuk var ki, ona ‘dürtüselliği olan çocuk’ diyoruz. Bu çocuklar, kurallar koyulsa uymuyor, ‘yapma ‘denilenin tersini yapıyor, yani kendini frenleyemiyorlar. Bunun artık bir hastalık olduğunu biliyoruz” dedi.

Öztürk, dürtüselliğin, “dikkat eksikliliği”, “hiper aktivite bozukluğu” denilen hastalığın bir alt gurubu olarak tanımlandığını belirterek, şunları söyledi: “Bu çocuklar yapması gerekenleri çok iyi biliyor. Arkadaşına şiddet uygulama, kötü söz söyleme ya da sınıfın düzenini bozma ve evdeki kurallara uymama gibi olumsuz davranışlarından sonra bu duruma çok üzülüyor ama bir süre sonra tekrar yapıyor. Konuştuğunuzda size hak veriyor ama kendilerini durduramıyorlar. Erken çocukluk döneminde yani 5-6 yaş grubundan önce çocuklar, içerisinde bulundukları durumu ‘Anne aslında yapmak istemiyorum ama içimden bir şey bana bunu yaptırıyor’ diye ifade ediyor.”

Bu gibi durumlarda çocuk psikiyatrisinden yardın alınmalıdır. Çocukla sakin ve duygularına hitap ederek konuşmak çok önemlidir. Aile hastalık olduğunu bilmeli ve yasak, ceza gibi önlemler almak yerine pozitif olmalıdır.

Dürtüselliğin doğru bir şekilde karşılanmadığı durumda kısır bir döngü oluşur ve çocuğun okul başarısı ve geleceği etkilenir. Dürtüselliği olan çocukların erken dönemde tedavi olması gerekmektedir. Dürtüsellik dikkat problemi ve eğitimde sorunlara sebep olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir