Günlük Sütler Sağlıklı Mıdır?

Her şeyin sağlıklı olanını tüketip dengeli beslenmek istiyoruz. Süt içmek hem büyükler için hem de çocuklar için önemlidir. Yaşadığımız çağda herkesin süt veren hayvanı olmadığı için sütü dışarıdan temin etmek zorunda kalıyoruz. Bu durumda “Kutu süt mü alsak günlük süt mü alsak?” diye düşünebilirsiniz.
Hazır olarak ambalajlı satılan günlük sütleri bilirsiniz. Günlük sütlerin bazıları cam şişelerde bazıları da plastik şişelerde satılır. Bu sütlerin özelliği 3 gün içinde tüketilmesi gerektiğidir. Alırken üzerinde yazan tüketim tarihine dikkat ederek alın. Şişeyi açmadan önce de açtıktan sonra da buzdolabında saklayın. Mutlaka 3 gün içinde tüketin. Zaten tüketmezseniz de tadında bozulma olduğunu göreceksiniz.

Günlük sütlerin özelliği,  zararlı bakterilerden arındırılmak için belli bir sıcaklığa kadar ısıtılarak pastörizasyon işlemine tabi tutmasıdır. Pastörize işleminde seçilen sıcaklık sınırı, sütteki vitamin, mineral ve kalsiyum oranlarının yüksek olmasını sağlıyor. Besin ısıtıldıkça zararlı bakteriler kendilerini sıcaktan korumak için genellikle hücre duvarlarını kalınlaştırmaya başlıyor. Bu aşamada sütün sıcaklığı aniden düşürülüyor. Kendini sıcak ortama hazırlamış bakteriler de sütün aniden soğutulmasıyla birlikte ölüyor. Böylece süt, zararlı bakterilerden arınmış oluyor. Uzun ömürlü UHT sütlerde ise pastörizasyonda kullanılan ısı daha yüksek tutuluyor. Bu işlem sırasında bazı yararlı bakteriler de yok olabiliyor. Ancak sütün ömrü 5 aya kadar uzuyor.

Yani sonuç olarak UHT kutu sütler yerine günlük süt almak çok daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir