Wattpat’in Çocuklar İçin Tehlikeli Olduğunun Farkında Mısınız?

Teknolojinin gelişmesi ve yeni akımların oluşması çocukların psikolojisini bozabilecek tehlikelerin de karşımıza çıkmasına neden olabiliyor.

wattpad cocuklar icin tehlikeleri

Wattpad adlı site dünya genelindeki en büyük hikaye paylaşma ve keşfetme platformu olarak biliniyor. Çocuklar ve gençler arasında ilgi gören Wattpad tehlikesinden ise aileler habersiz. Wattpad üzerinde şiddet, madde bağımlılığı, cinsellik gibi olumsuz içerikler bulunuyor ve 10-18 yaş arasındaki çocuk ve gençler için önemli riskler taşıdığı da uzmanlar tarafından sıkça dile getiriliyor.

Aileler maalesef ki durumdan habersiz ve çocuklarının okuma yazma alışkanlığı kazandığını düşünüyor. Yazılan hikayelerdeki kişilerin çok uç noktalarda olabildiği ve olumsuz örnek olabileceği aşikar.

Ergenlik döneminde kimliğini bulma aşamasında olan gençlerin Wattpad’deki karakterlerden ve yaşam tarzlarından olumsuz örnekler çıkaracakları endişesini dile getiren Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Dr. Meral Ağır, Wattpad’in görünmez tehlikelerini Yeşilay’ın Ocak sayısında şöyle anlattı:
“En beğenilen Wattpad kitaplarındaki hikayelerde yer alan madde kullanımı, sigara ve alkol bağımlılığı, antisosyal davranışlar, kesici alet ve ateşli silah taşıma, cinsel şiddete eğilim, ehliyetsiz araba kullanma, depresyon, okul kurallarına uymama, devamsızlık, düzensiz beslenme ve uyku alışkanlıkları ergenlerde risklere neden olabilecek türden davranışlardır.
Bu kötü yaşama biçimleri çocukların ve ergenlerin hayata karşı bakışını etkileyebiliyor. Karakterlerin yaşam öykülerinde, parçalanmış aile, anne babanın şiddetli davranışları, eleştiri, aşağılama, okula ve çevreye uyum sorunları, travmatik hikayeler görülüyor. Bu hikayeleri okuyan gençler gerçek hayatlarında da şiddete eğilimli, madde bağımlısı olmaya yatkın bireyler haline geliyor.
Wattpad, sosyal ağ uygulamaları aracılığıyla gençlerin birbirlerini daha fazla etkileyebildiğini, kullandıkları teknolojik uygulamaların özellikleri arttıkça birbirlerini etkileme ve yönlendirebilme süreçlerinin hızlandığını gösteriyor.”

Anne ve babaların, çocuklarının ne gibi kaynakları takip ettiğini kontrol ve takip etmeleri önerilmektedir. İleride psikolojik sorunlara ve hatta intihar gibi sonuçlara dahi neden olabileceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir