Yeni Gözde: Elma Yağı

Yeni keşfedilen ve üretimine dikkat çekilen elma yağı geçim kaynağı olmaya başladı. Elma yağının bebeklerin gaz ağrısına, baş ağrısına ve diğer bütün ağrılara, romatizmal hastalıklarına, cilt güzelleştirilmesinde, kadınların adet düzensizliğinin giderilmesine iyi geldiği söyleniyor.
Anadolu’da toplanan çalba otu boş bir alana serilerek birkaç gün güneşte bekletiliyor.

Ardından birbiri üstüne yerleştirilen iki bakır kazana çiğnenerek sıkıca dolduruluyor. Kazandaki çalbalar, su ile nemlendiriliyor.Yüz kilo çalbaya yaklaşık 20 litre su konuluyor. Birbiri üstüne kapatan iki kazan arası çamurla sıvanarak aşağıdan verilen ısı ile damıtma işlemi başlıyor.
İki kazana ortalama 100 kilo çalba dolduruluyor. Yaklaşık 3 saat süren damıtma işleminin ardından ortaya çıkan elma yağı bir kapta toplanıyor. 100 kilo çalba bitkisinden yaklaşık 700 gram elma yağı üretilebiliyor.Damıtılan çalba otları ise bir alana yayılarak tekrar kurutuluyor ve kilosu 3- 3.5 liradan ilaç sanayine satılıyor.

Elma yağının bebeklerde kullanımı nasıldır?
“Elma yağını bebeğimizin ayak tabanına bir damla sürüp masaj yapalım bu bebeğimizi rahatlatacaktır. Daha sonra bir damlada karnına sürüp ve saat yönünde masaj yapalım. Masaj büyük ölçüde bebeğimizi rahatlatacaktır acı elma yağı sayesinde de rahatlıkla gaz çıkaracaktır. Günde 2-3 defadan fazla kullanmak cilt açısından sakıncalı olabilir. Keskin bir kokusu vardır.”
Aktarlarda bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir