Tylol Hot Zararlı Mı?

Kış ayları hastalıktan kurtulmak çok zor, başka birileri hastaysa eninde sonunda size de bu hastalık bulabiliyor. Grip durumları da kışın kaçınılmaz oluyor. Akla gelen pratik soğuk algınlığı ilaçlarından biri de Tylol Hot ilacı ve hakkında birçok söylenti mevcut. Gerçekten Tylol Hot zararlı Mı ?

Bazı insanlar için fayda etmese de birçok kişi için faydası çok hızlı olabilmektedir. Uyku getirme gibi yan etkisi olduğu herkes tarafından söyleniyor. Bu ilaç reçetesiz satıldığı gibi bakkallarda dahi satışı mevcut. Bir ilaç olduğu için bilinçli kullanılması gerekmektedir.

Tylol Hot yan etkileri nelerdir?
Ürünün kendi prospektüsünde yazan bilgiler aşağıdaki gibidir.
Parasetamol tedavisi sırasında nadiren ürtiker, kaşıntılı makülopapüler kızarıldık gibi duyarlılık reaksiyonları ile yüksek doz ve uzun süreli kullanımlarda trombositopenik purpura ve agranülositoz bildirilmiştir. Psödoefedrin kullanımına bağlı olarak ender olgularda deri reaksiyonlan, idrar retansiyonu, uyku bozuldukları, halüsinasyonlar, merrtal korrfüzyon gelişebilir. Klorfeniramin maleat tedavisi gören hastalarda sedasyon, konsantrasyon güçlüğü, bulanık görme, üriner retansiyon, ağız kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, iştahsızlık, kusma, diyare, karın ağrısı, çarpıntı, aritmi, hipotansiyon, hepatit, hemolitik anemi ve bazı alerjik deri reaksiyonları bildirilmiştir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) raporu sonucuna göre, Türkiye dahil pek çok ülkede yoğun olarak kullanılan asetaminofen (parasetamol) içerikli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlara dikkat edilmesi gerektiği ve  ilaçların kullanım dozunun düşürülmesi gerektiği belirtilmektedir. Tylol Hot adlı soğuk algınlığı ilacının aşırı dozda kullanılığında karaciğere ciddi zararlar verdiği, daha ileri dozlarda da ölümlere dahi yol açabileceği vurgulanmaktadır.

Bir kerede alınabilecek doz 650 mg olup günlük toplam dozu ise 2 bin 600 mg olarak en fazla alınabilecek dozdur. Normal dozda kullanılmasının herhangi bir zararı bulunmadığı gibi sağlığınıza faydası bulunup tedavi edici özelliği olacaktır. Amerika’da yasaklandığı haberleri doğru olmayıp aynı isme yakın bir ilacın satışları devam ediyor ve herhangi bir yasak söz konusu değildir.

Burada verilen bilgiler bilgi verme niteliğinde olup sağlık tavsiyesi değildir. Herhangi bir çekinceniz varsa kullanmadan önce kesinlikle doktorunuzdan veya sağlık danışmanından bilgi alınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir