Dişteki Sarı Leke Nasıl Geçer?

Çay, kahve ve sigara dişlerde leke bırakabilmektedir. Çay, kahve veya sigarayı çok tüketiyorsanız dişinizde sarı lekeler oluşabilir. Bir dişçiye giderek dişlerinizi temizletebilirsiniz. Peki kendi yöntemlerinizle dişteki sarı leke nasıl geçer ?

Yaş ilerledikçe dişler sarı bir ton olabilir. Sigara, çay ve kahve hatta alkol kullanımı bile dişlerin rengini kaybetmesine neden olabilmektedir. Aslında kimsenin diş rengi bembeyaz değil. Diş beyaz gibi düşünülse de doğal rengi sarıya dönük bir renktir. Dişin rengini bozan içeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır.

Bazı mekanik diş beyazlatıcılar mevcut olup yüzeysel temizleme yapmakta ve diş minesine zarar verebilmektedir. Kimyasal diş beyazlatıcılar da mevcut olup lekeleri temizleyip dişe zarar vermez.

  • Sodyum bikarbonat yani karbonat ile elma sirkesi ve tuz karıştırılıpbu karışımla dişinizi fırçalayabilirsiniz.
  • Kabartma tozu ve bal karışımı ile dişleri fırçalamak da dişlerinizin beyazlamasını sağlayacaktır.
  • Hidrojen peroksit. Bir çay kaşığı sodyum bikarbonat, bir çay kaşığı hidrojen ve bir çay kaşığı suyu karıştırıp ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Daha sonrasında dişinizi fırçalayınız. Her zaman yapılmaması gereken, aşırıya kaçılmaması gereken bir karışımdır, haftada sadece 1 kez yapılması tavsiye ediliyor.

Dişleri sarartan ve yıpratan yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız ilk tavsiyemizdir. Dişlerin bembeyaz olmasını beklemeyiniz, hafif sarı renk doğal rengidir ve bu renkte bir diş sağlıklı diş olabilecektir. Diş fırçanızı düzenli olarak değiştiriniz ve sürekli aynı fırçayı kullanmayınız. Diş doktoruna da belirli aralıklarla görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir