Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanır?

Bebeklerde tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalıdır? Bu soru annelerin aklını kurcalayan sorulardan biridir. Ne çok erken ne de geç başlanmalıdır. Tuvalet eğitimine çok erken başlanması ileri dönemlerde psikolojide sorunlara yol açabilmektedir. Eğitime geç başlanması da alışkanlıkların terk edilmesi hususunda zorluklara neden olur. Bu iş için en uygun dönem 24-36 ay arasıdır. Bazıları başlangıcı 12. ay olarak söylese de bizce bu erkendir.

Bez ne zaman bırakılmalıdır?
Bebek hazır olduğunda eğitime başlanabilir. Bunun için en uygun dönem 24-36 ay arasıdır. Yani çocuklar 3 yaşına girmeden bu konunun halledilmiş olmasında fayda vardır. 3 yaşını geçen çocuklar kendilerini daha iyi tanıyıp ifade edebileceğinden çişlerini tuvalete yapmayı kesin bir dille reddedebilir ve bu konuda inat edebilir.

Çocuğun hazır olduğu nasıl anlaşılır?
Çocuk geceleri bezini ıslatmıyorsa hazırdır. Kendisini ifade edebiliyorsa örneğin, “çişim geldi.” diyebilecek kabiliyete sahipse hazırdır. Bir başka işaretse bezinden rahatsız olmasıdır. “Bez beni kaşındırıyor, bez beni sıkıyor.” diyorsa hiç beklemeden bunu fırsata çevirin ve külot giymenin rahatlıklarından bahsedin.

Tuvalet eğitiminde sabır ve kararlılık
Eğitime başlarken kararlı olun. Bezin bittiğini ve artık bebeklere verdiğinizi söyleyebilirsiniz. Böylelikle başka çaresi olmadığını anlayacaktır. Elbette ki başlangıçta altına kaçırma, lazımlığa oturmama isteği, çişinin geldiğini söylememe olacaktır. Bunlar karşısında sabırla devam etmelisiniz. En geç bir hafta içinde alışacaktır.

Gece bezi nasıl bırakılır?
Öncelikle bezi gündüzz bırakıyorsanız gece de bırakmalısınız. Gece ilk etapta kaçırmalar olabileceğinden o görmeden bezi bağlayabilirsiniz. Külot giydiğini sanıp daha tedbirli olacaktır. Ancak dikkat edin ki bezi olduğunu fark etmesin. Sabah da bezi hemen dikkatini dağıtıp çıkarın. Bu şekilde alışan bebek gece altını ıslatmamayı öğrenecektir.

Çocuğu gece tuvalet için uyandırmak gerekli midir?
Çocuğu uyandırıp tuvalete götürmeye gerek yoktur. Deliksiz bir şekilde uyuyan bebeği uyanmaya alıştırırsanız sonuçta zorlanacak olan siz olursunuz. Korkmayın, bebekler gece boyunda çişlerini tutabilecek kapasiteye sahiptir.
Sağlıklı günler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir