Siyah Değil Beyaz Çekirdeği Tercih Edin

Denizli’de beyaz ay çekirdeği üreticileri, son yıllarda piyasayı ele geçirmiş olan ithal siyah Çin ay çekirdeğine karşı tanıtım atağına geçti. 1500 üyesi bulunan Tavas Ovası Genç Çiftçiler Grubu, siyah ay çekirdeği ile mücadele etmek için tanıtım atağı başlattı.

Beyaz Çekirdek mi Siyah Çekirdek mi?
Fiyatı daha ucuz ve lezzetli olan beyaz ay çekirdeğin tüketilmesini isteyen üreticiler, diğer ürünün ithal olduğu bilinmediği için tercih edildiğini söyledi. Üstelik beyaz ayçekirdeği siyaha göre daha ucuz ve lezzetli. Fiyat olarak neredeyse yarı yarıya fark ediyor. Beyaz ayçekirdeğinin yeterince tanıtımı yapılmadığı için bilinmiyor.

Çekirdek üreticisi İsmail Şardaş şunları söyledi: “Vatandaşlarımızdan istediğimiz kendi çiftçisine ve ay çekirdeğimize sahip çıksın. Bizim çekirdeğimiz, Çin çekirdeğine karşı daha lezzetli ve ucuzdur. Aramızda 1.5 ton çekirdek topladık. Temizletip, paketlettik. Kurduğumuz stantlarda ücretsiz dağıtımını yapıyoruz. Yaklaşık 10 bin paket dağıtacağız. Denizli bölgesi çekirdek üretiminde Türkiye genelinde yüzde 20’lik pazara sahip. 32 bin 500 ton üretim yapıldı, piyasaya sokulan Çin ay çekirdeği nedeniyle satışlarımız oldukça geriledi. Vatandaşlar siyah ay çekirdeğin Çin’den ithal edildiğini bilmiyor. Biz de yetkililerden ithal çekirdeğe karşı belli bir kota yada vergi konmasını istiyoruz. Siyah çekirdeğin kilosu kalitesine göre 18 ile 22 lira arasında değişirken, bizim beyaz ay çekirdeğimiz ise kilosu 12 ile 13 lira arasında satılıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir