Teflon, Çölyak Hastaları İçin Riskli

Çölyak hastalığı az görülen ve tanısı zor olan ömür boyu süren bir sağlık sorunudur. Buğday, arpa, çavdar ve yulafın doğal olarak yapısında bulunan protein olan gluten maddesine bağışıklık sisteminin tepki vermesi ve bunun sonrasında ince bağırsakların zarar görmesi ve emilim işlevini yerine getiremeyecek duruma gelmesidir.

colyak gluten hastalari icin tehlikeli

Türkiye’de her 100 kişiden 1’inin çölyak hastası olduğu biliniyor. Ancak maalesef ki çölyak hastaları için özel bir restoran veya fabrika henüz yok. Oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalık olmakla birlikte tüketilen gıdaların da glutensiz olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan mutfak eşyalarına da dikkat edilmelidir.

Teflon, tahta kaşık gibi mutfak aletleri ne kadar iyi temizlenseler de gözeneklerinde gluten kalıntıları olabilme riski olduğundan ortak kullanım yapılıyor ise teflon kesinlikle kullanılmamalıdır. Teflon sadece hasta için kullanılıp glutensiz kullanım yapılabilir. Ya da granit gibi kaplaması olan ürünler ortak olarak kullanılabiliyor. Teflon kaplamanın gözeneklerinde gluten kalması durumunda bu kadar bir glutenin dahi rahatsızlık vermeye neden olacağı bilinmelidir.

Aynı kaplar veya kepçeler kesinlikle beraber kullanılmalı ve hatta çölyak hastası olan kişinin yiyeceği salataya ekmek banarken bile bunun çok tehlikeli olduğu bilinmeli ve yapılmamalıdır. Daha fazla dikkatin ve özel ürünlerin ülkemizde olması tüm hastaların işini kolaylaştıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir