Teff Tohumu Çayı Kanser Mi Yapıyor?

Zayıflama amaçlı olarak bitki çayları sıkça tüketilmektedir. Teff tohumu içeren çaylar da popüler hale gelmişti ve zayıflama amaçlı içilmekteydi. Ünlülerin de bu çayı tüketmesiyle birlikte çok daha konuşulan bir konu haline gelmişti.

Teff tohumu zararları olup olmadığı araştırılan bir konuydu. Teff tohumu besin değeri oldukça yüksek bir tohumdur. Kalsiyum, lif, protein ve antioksidanlar içermektedir. Bu tohumu içeren çay da diyet sürecinde zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ödem atmaya yardımcı olduğu kesin olarak bilinen bu çay, tüketildiğinde doygunluk hissi yaşatmaktadır. Çayla zayıflama mucizesi beklenmemesi gerektiği de uzmanlar tarafından söylenmektedir. Kalsiyum zengini olduğu için süt ürünlerini tüketmeyenler için alernatif olarak önerilebilmektedir.

Teff tohumu içeren çay içen bazı kişiler de tükettikten sonra alerjik reaksiyon oluşturduğu söylüyor. En son olarak da haberlerde çayın içinden zehir olarak bilinen sibutramin maddesinin çıktığını duymuştuk. Bunun üzerine de sağlık bakanlığı tarafından bu çayın internetten satışı yasaklandı. Bu çayın yapıldığı karışımların içinde farklı maddeler bulunabilmesi sebebiyle uzak durulması tavsiyesinde bulunuluyor.

Uzmanlar, karaciğer, kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklara sebep olduğu gibi uzun süreli kullanımda öldürücü olabileceğine dikkat çekmekte. Saf bitkinin kanser yapma gibi bir olasılığı olmadığı bilinmelidir. Satılan bu çay karışımlarından yabancı maddelerin de bulunduğu bilinmelidir. Herhangi bir şekilde internetten alınan zayıflama ürünlerinin çok güvenilir olmadığı ve sağlık sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Herhangi bir çayda fen-phen maddesi varsa ve DMMA yazıyorsa bu ürünlerden uzak durunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir