Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Sonbahar yaklaşırken kış hazırlıkları da başlıyor. Sebzelerin en taze ve ucuz olduğu bu günleri mutlaka değerlendirin. Kışın tüketmek için biber ve domatesten oluşan menemen yapabilirsiniz. Cam kavanozda saklayacağınız menemeni isterseniz biber eklemeden de yapabilirsiniz.
5 kilo domates için 1,5 kilo biber kullanmalısınız. Biber, çarliston da olabilir köy biberi de olabilir hatta isterseniz acı biber de kullanabilirsiniz.
Domateslerin kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayın. Eğer daha ince olmasını isterseniz rondodan da geçirebilirsiniz. Biberlerin de içini aldıktan sonra doğrayın. Büyüklüğüne kendiniz karar verin.
Domates ve biberleri aynı tencere içinde iyice kaynatın. İçine isterseniz tuz da ekleyebilirsiniz. Toplamda 40 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır.
Cam kavanozları hazırlayın. Kapaklarının yeni olmasına dikkat edin. Kaynattığınız kavanozların içine menemen sosundan koyun ve hemen kapaklarını dikkat ederek kapatın. İyice kapanmazsa bozulur. Kapağı kapattıktan sonra kavanozları ters çevirip öyle bekletin. Bu süre içinde kavanozların yerlerini değiştirmeyin. Kış boyunca bozulmadan tüketebilirsiniz.

Uyarı: Eğer kavanozların kapaklarından aşağı çökmeyenler varsa kapağı açıp yeniden kaynatıp koyun. Yoksa bir kavanoz çöpe gitmek zorunda kalır.

Dikkat: Kavanozları serin ve güneş ışığı vurmayan bir yerde saklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir