Süt Reçelini Denediniz Mi?

Yaklaşık 250 yıldır dünyanın her yerinde yapılıp tüketilen süt reçeli ülkemizde de biliniyordu. Kadınların meyve reçeli kaynatıp kavanozlarda sakladığı gibi süt reçeli yapılıp saklanıyordu ancak çok fazla yaygın değildi. Şimdilerde organik tüketime sağlıklı beslenmeye daha çok önem verildiği için süt reçeli de ön plana çıkmış oldu.

Süt reçelinin ilk olarak Güney Amerika’da bulunduğu söyleniyor. Arjantin’de askerlerin kutlama yaptığı sırada ocakta unutulan sütün kaynaya kaynaya unutulmasıyla bu lezzet bulunmuş ve daha sonra ulusal bir yiyecek haline gelmiştir. Fransızlar da Napolyon’un yemek alanında bir yarışma düzenlediğini ve bu yarışma sonucunda bir pasta ustasının bu reçeli icat ettiğini söylüyor. Rusya’da ise süt reçelinin adı Stalin ile birlikte anılıyor.

Sütten yapılan bir lezzet olduğu için faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle çocuklar için bulunmaz bir nimet. Süt içmeyen çocuklara kahvaltılık olarak sunulabilir. Aynı çikolata kremaları gibi ekmek üzerine sürülüp yedirilebilir. Üstelik çok lezzetli. Protelin, yağ, karbonhidratlar yönünden dengeli, mineraller bakımından zengin bir gıda. Kemik ve diş gelişimi için gerekli kalsiyum ve fosforu da içeriyor. Kemik erimesini önlediğini de es geçemeyiz. İçeriğinden ötürü de enerji verici olduğu biliniyor.

Peki nasıl kullanılır?

Sofralarda ve kahvaltılarda, çocukların beslenme çantalarında, profiterol, waffle, pasta gibi tatlılarda, ekmek ve keklerin üzerinde kullanılabilir. Yazın da çikolatalı dondurma üzerinde sos olarak mükemmel gider. =) Evde yapılabilmesinin haricinde hazır olarak ketçap tarzı kutuda şu an tek bir marka satış yapıyor. Adal markası şu an tek. Eminim ki çoğalacaktır.

Denemediyseniz tavsiye ederim. Sağlıklı günler..

=> Evde kendiniz yapmak isterseniz bu linke tıklayıp tarifine ulaşabilirsiniz.

https://www.kadinbakisi.com/sut-receli-nasil-yapilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir